DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
KADİR KURTAY

Yeni Asgari Ücret 2023 Yılında ne Kadar Oldu?

Son Güncelleme :

23 Aralık 2022 - 6:59

Yeni Asgari Ücret 2023 Yılında ne Kadar Oldu?

Ocak 2023 yılı Asgari ücret zammı açıklandı! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantısı’ndan sonra Türk-İş’ten 9 bin lira teklifi gelmişti.

Üçüncü toplantıda bir anlaşmaya varılamamıştı. AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti kendisinin açıklayacağını duyurmuştu.

YENİ ASGARİ ÜCRET 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Asgari Ücret Komisyonu’nun yaptığı üç toplantıda sonuca ulaşılamamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmada Çalışan ve işveren tarafları olmak üzere maalesef ortak bir rakamda anlaşmaya varamadılar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameralar karşısına geçerek 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücreti açıkladı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak net asgari ücret miktarı 8500 TL olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

Çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakamda anlaşmaya varamadılar. Biz tüm tarafların yapmış olduğu teklifleri ve kararlarını saygı ile karşılıyoruz. Her iki taraf da kendi çıkarları doğrultusunda net bir tutum ortaya koyacaktır.

Bizim için de en önemlisi ülkemiz için en doğru, en sürdürülebilir rakamın ortaya çıkmasıdır. Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul bir noktada uzlaşılabilmesi için samimi bir çalışma gerçekleştirdik.

Türk-İş’in de aramızda olmasını çok isterdik. Taraflardan biri katılmadığı için asgari ücreti öyle ortada bırakamazdık. Taraflar uzlaşmaya varamadığı için daha önce de birçok asgari ücret müzakereleri oldu. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı, ülkemizin ekonomik ve sosyal görüntüsü ile uyumludur.

Geçtiğimiz haftalarda kamu görevlilerinin, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi kadar bir çok konuyu çözüme kavuşturduk.

Memur ve emekli maaşlarında yapılacak zam oranlarını bu şekilde tespit edeceğiz. Türkiye’nin imkanlarını her bir insanımıza vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizde 2002 yılında 184 TL olan asgari ücret bizim dönemimizde 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranda artmıştır.

Asgari ücret yüzde 50 oranda zam yaparak 4253 TL yapmıştık. Bununla kalmadık, asgari ücretten alınan vergileri kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artışla bizi yeniden bir düzenleme ile asgari ücret 5500 liraya çıkarmaya yöneltmişti. Bunları gerçekleştirirken unutmayalım, bu devletin küfesi var.

Asgari ücret ortalama olarak yüzde 85, kümülatif olarak da yüzde 95 artış sağladık. Ülkemizi faiz, kur ve enflasyon cenderesinden çıkarmaya başladığımız şu dönemde hakları gözeten bir yönetim sergiliyoruz.

Biz çok hassasız, Türkiye’de 85 milyon nüfusu olan bir ülkemiz, bu yıl 1 milyon daha artış sözkonusu. Yıl sonunda İSE nüfusun 86 milyon olması bekleniyor. Tüm bunları düşünmemiz mümkün. Enflasyon oranları hızla düşüşüne bu ayla birlikte şahitlik edeceğiz. Yıl ortasından itibaren yüzde 30’lu, yıl sonunda ise yüzde 20’lere düşürmeyi hedefliyoruz.

NET ASGARİ ÜCRET 8500 TL OLDU

Asgari ücretle alakalı adımlarımızı milletimizi düşünerek atıyoruz. Asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Çok değerli bakanıma ve, TİSK Başkanı’mıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 75 OLDU

Net 8 bin 500 TL olan asgari ücret ocak ayına göre artış oranı yüzde 94 oldu. Ocak ayında asgari ücret 4 bin 253 TL olarak gerçekleşmişti. Temmuz ayında ise 5 bin 500 TL’ olarak yükseltilmişti. Temmuz ayında asgari ücret artış yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Asgari ücretle çalışanlar 2022 yılın ilk 6 ayında 4 bin 253 TL, toplam 58 bin 520 TL kazanç elde etti. Yılın ikinci yarısında 5 bin 500 TL’lik asgari ücretle 12 bin TL kazanç elde etti. Yeni asgari ücret yıllık ortalama artış yüzde 75 oldu.

OVP’YE GÖRE 395 DOLAR

Dolar bazında yeni asgari ücret şu anki kurla birlikte 455 dolara çıktı. Dolar bazında 2018 rakamının üzerine çıkmış oldu. OVP’de 2023 ortalama dolar kurunun 21.5 TL olduğu dikkate alınırsa 8 bin 500 TL’lik rakam yıl içinde 395 dolara gerileyecek.

YENİ ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE OLACAK?

2023 yılı için uygulanacak net asgari ücret yüzde 54.7 artışla brüt 10 bin 8 TL, net 8 bin 506.8 TL oldu. Yeni asgari ücret işverene toplam maliyet 11 bin 759.4 TL olacak.

Bu tutarın bin 551.2 TL’sini SGK primindeki işveren payı olmak üzere, 200.2 TL’sini işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Mevcut asgari ücret işverene toplam maliyet 7 bin 603.4 lira düzeyindeydi. Yeni asgari ücret işverene maliyeti yüzde 54.65 artmış oldu.

ŞU ANDA MALİYET 7 BİN 603 TL

Asgari ücret, bir işçi için aylık olarak brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak gerçekleşti.

Asgari ücret işverene toplam maliyet ise, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret olmak üzere, bin 3 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturmakta.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER