DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Almanya’da Yaşayan Türk Profesörden Almanca Kur’an İlimleri – Ulümu’l-Kur’an Eseri

Son Güncelleme :

18 Aralık 2022 - 7:53

Almanya’da Yaşayan Türk Profesörden Almanca Kur’an İlimleri – Ulümu’l-Kur’an Eseri

Avrupa’nın en büyük İslam kütüphanesini barındıran İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) kurucu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar’ın Almanca kaleme aldığı “Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾan” adlı eseri yayınlandı.

676 sayfalık bu eser, Kur’an ve tefsirine dair çalışmaların yayınlanacağı “Kur’ân ve Tefsir Araştırmaları” serisinin ilk eserini oluşturuyor.


Yozgat’ın Yerköy ilçesinden yıllar önce eğitim amacı ile gittiği Almanya’da kurduğu ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü’nde başarılı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar, Almanca olarak “Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾan” adlı eseri kaleme aldı.

Eser, merkezi Mannheim’da bulunan ve bünyesinde Avrupa’nın en büyük İslâm kütüphanesini barındıran İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) bünyesindeki yayınevi olan İFİS&İZ Publications tarafından yayınlandı.


KURAN’IN İÇERİĞİ HAKKINDA AKADEMİK ÜSLUPLA ALMANCA BİLGİLER VERİYOR


“Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾān” başlığı altında yayınlanan 676 sayfalık eser, Kur’ân ve tefsirine dair çalışmaların yayınlanacağı “Kur’ân ve Tefsir Araştırmaları” serisinin bölümünü oluşturuyor. İFİS&İZ’in kurucu başkanı olan Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar tarafından kaleme alınan eserde, Kur’ân’ın aslına uygun olarak anlaşılması ve sağlıklı bir şekilde yorumlanması adına gerekli olan yöntem ve ilimlerin neler olduğu irdeleniyor. Bu kapsamda ‘ilahî vahiy’, ‘Kur’ân’ın inişi’, ‘içeriği’ ve ‘tarihi’ hakkında temel bilgiler veriliyor. Klasik ve çağdaş kaynakların verileri ışığında Kur’ân’ın aslına uygun anlaşılmasına hizmet eden ve ilahî mesajın üslûp ve inceliklerini ortaya koyan en önemli Kur’ân ilimleri farklı açılardan incelenerek 26 ana bölüm halinde ele alındı. “Kur’ân İlimleri. ʿUlūmu’l-Ḳurʾān eserinde tefsir ilmine tahsis edilen son iki bölümde ise İslam’ın özüne uygun olarak kavranılmasında vazgeçilmez konuma sahip olan ilk nesillerdeki tefsir faaliyetleri ve zaman içerisinde rivayet, dirayet, fıkhî ve tasavvufî tefsirler şeklinde ortaya çıkan temel tefsir çeşitleri tanıtılıyor.


BATI’DA BU ALANDA BU ANA KADAR TELİF EDİLEN EN KAPSAMLI İLMÎ ESER


Yıllarca süren yoğun ve disiplinli ilmî araştırmaların bir ürünü olup akademik üslupla Almanca kaleme alınan bu eser, Kur’ân ilimleri ve Tefsir Usulüne ilişkin şu ana değin batıda telif edilen en kapsamlı eser olma özelliğini taşıyor. Kitapta klasik Kur’ân ilimleri, bir taraftan geleneği betimleyici tarzda işlenirken diğer taraftan belli konulara dair gerek Müslüman gerekse Batılı ilim adamlarının görüşlerine ilişkin eleştirel yaklaşım da sergileniyor.  Söz konusu eser, eğitim ve öğretim konseptine elverişli olması hasebiyle ilim adamları ve araştırmacıların yanı sıra İlahiyat talebelerine ve dinî ilimlerde öğrenim görenlere de hitap ediyor.


TÜRKİYE’DE KUDEM’İ KURDU


Avrupa’nın en büyük İslam Kütüphanesi’nin yer aldığı İslâm Araştırmaları ve Kültürlerarası İşbirliği Enstitüsü (İFİS&İZ) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar, kısa bir süre önce Türkiye’de “Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi Araştırmaları Merkezi Vakfı’nı (KUDEM)” kurdu. Avrupa’daki kütüphane ve eğitim merkezlerinin benzerleri başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin farklı noktalarında KUDEM aracılığı ile kazandırılacak.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.