DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Muhtaç Vatandaşlara Yardım Eden Kurum ve Kuruluşlar Hangileri? Detaylar Belli Oldu

Son Güncelleme :

15 Aralık 2022 - 15:45

Muhtaç Vatandaşlara Yardım Eden Kurum ve Kuruluşlar Hangileri? Detaylar Belli Oldu

Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken özellikle fakirlere yardım eden kurum ve kuruluşların hangileri olduğu merak söz konusu olur iken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama yardıma muhtaç olan kişilere yardım eli uzatan kurum ve kuruluşlar nelerdir birçok vatandaş bu soruya cevap ararken bizler de bu makalemizde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımında bulunduk ve işte haberin tüm detayları…

Bilindiği üzere ülkemizde temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yani muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlara birçok kurum ve kuruluş tarafından sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde beslenme ve giyim yardımı başta olmak üzere barınma ve eğitim gibi yardımı da verilmeye devam edilirken bu yardımların hangi kurum ve kuruluşlar tarafından yapıldığı da merak söz konusu oldu. Alınan bilgiler neticesinde bu kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışında yine Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediyeler tarafından da yardımlar yapılıyor. Ayrıca kaymakamlıklar ve valilikler muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere yardım yaparken Kızılay dernek ve vakıflar da birçok kurum ve kuruluşlar da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere ayni ve nakli yardımlar yapmaya devam ediyor. Alınan bilgiler neticesinde kurumlar tarafından fakirlere yapılan yardımlar para yardımı olur iken aynı zamanda gıda ve erzak yardımı da yapılıyor. Bunun ile birlikte eşya yardımı başta olmak üzere muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere giysi yardıma ve kırtasiye yardımı gibi farklı şekillerde yardımlar yapılmaya devam ediliyor.

Muhtaçlık Seviyesinin Altında Yaşayanlara Yardım Veren Kurumlar

Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler alınan bilgiler neticesinde hangi kurum ve kuruluşların yardımlar verdiğini merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Yapılan açıklamalara göre dar gelirli ve yoksul vatandaşlara sosyal yardımlar devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılırken yine Belediyelerde muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Ayrıca kaymakamlıklar ve valilikler tarafından da Dar gelirli ve Yoksul vatandaşlara sosyal yardımlar yapılırken Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü de muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Bu kurum ve kuruluşlar dışında alınan bilgiler neticesinde devlet tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç olan kişilere birçok sosyal yardım yapılırken yine dernekler ve Vakıflar yani sivil toplum kuruluşları da yardıma muhtaç olan kişileri yalnız bırakmayarak sosyal yardımda bulunuyor. Yukarıda belirtilen kurum ve kuruluşlar dışında yine zengin iş adamlarına ait olan holdingler ve ünlü sanatçılar da sosyal yardımda bulunurken aynı zamanda Kızılay’da yardıma muhtaç olan kişilere yardım eli uzatıyor. Alınan bilgiler neticesinde Yukarıdaki kurumlar özellikle işsiz ve muhtaç olan vatandaşlara sosyal yardıma bulunurken aynı zamanda hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’üne tekabül eden kişiler yine muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirli kişiler olduğu için Sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Sosyal yardımlar hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımlardan sadece muhtaçlık seviyesinin altında olan kişilerin yararlanabileceğine dikkat çekti ve bu başvurulara yoksul ve dar gelirli kişilerin başvurması gerektiğini ifade etti. Bunun ile birlikte Şartlı eğitim yardımı ya da şartlı sağlık yardımı başta olmak üzere bazı sosyal yardımlardan yalnızca sigortalı bir işte çalışmayan yardıma muhtaç olan yani muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlar ya da bireyler yararlanır. Ayrıca gıda yardımı ve yakacak yardımı gibi sosyal yardımlar dışında mobilya ve eşya yardımı da yine muhtaçlık sınırının altında olan kişilere verilirken bu yardımdan muhtaçlık sınırının altında olan yani ekonomik olarak durumu iyi olmayan herkes faydalanabiliyor. Alınan bilgiler neticesinde bu noktada işsiz ve sigortasız vatandaşların yoksul ve dar gelirli vatandaşlara nazaran daha çok yardımdan yararlanabileceği de belli oldu. Bu yardımlar ile birlikte birçok vatandaş ise özellikle belediye yardımlarından kimlerin ne şekilde yararlanacağını araştırıyor.

Belediye Yardımları Detayları

Bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardım başta olmak üzere özellikle belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken belediyeler alınan bilgiler neticesinde ilk sınırları içerisinde ikamet eden dar gelirli ve Yoksul vatandaşlara dıda ve erzak yardımı başta olmak üzere yakacak yardımı gibi birçok yardımda bulunuyor. Belediye yardımlarının ne şekilde ve nasıl yapıldığı merak söz konusu olur iken belediye tarafından yapılan yardımlar ise başvuruda bulunan ya da bulunacak olan vatandaşlar tarafından merak söz konusu olur iken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde Gıda ve erzak yardımı belediye yardımları arasında yer alırken yine aynı şekilde yakacak yardımı da muhtaçlık seviyesinin altında olan vatandaşlara yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca belediye yardımları içerisinde para yardımı ve kırtasiye yardımı da bulunur iken aynı şekilde yaşlılar için evde bakım hizmeti de belediye tarafından sunuluyor. Bunun ile birlikte afetzadeler için belediyeler tarafından yardım yapılırken yine kronik hastalar ve engelliler için de yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Dul kadınlar ya da yetim ve öksüzler için belediyeler muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara ya da bireylere yardım ederken kimsesizler ve düşkünler içinde belediyeler tarafından yardımlar yapılıyor. Bunun ile birlikte aş evlerine belediyeler tarafından günlük sıcak dağıtımı yapılırken kirasını ödemekte güçlük çeken muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere gıda yardımı ya da muhtaç asker ve şehit ya da gazi yakınları içinde yine belediyeler tarafından yardımlar yapılıyor. Bir bölge afet altında kaldığı ise o bölgenin Belediyesi afetzadeler için yardımlar yapar iken yine muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailelerin çocuklarına eğitim ve burs yardımı yapılırken ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelere eşya ve mobilya yardımı da yine belediyeler tarafından yapılıyor. Bunun ile birlikte muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailelere giysi yardımı yapılırken yeni doğan bebek paketi yardımı ve evde tamirat bakım onarım yardımı da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara yapılmaya devam ediliyor. Alınan bilgiler neticesinde ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelere yeni doğan bebekler için yardım yapılırken aynı şekilde muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailelere belediyeler tarafından sosyal destek kartı veriliyor. Yani gıda ve erzak yardımı başta olmak üzere belediyeler tarafından yardıma muhtaç olan kişilere ve ailelere yapılan yardımlar bu şekildedir. Bizler bu makalemizde belediye yardımları ve muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilerin yardım alacağı kurum ve kuruluşları sizler ile paylaştık. Sizler de yorum ve görüşlerinizi makalemizin yorum kısmına bırakabilirsiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.