DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Engelli ya da Yaşlı Aylığı Kesilir mi? Bu Yardımlar Ne Gibi Durumlarda Kesilir?

Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 20:57

Engelli ya da Yaşlı Aylığı Kesilir mi? Bu Yardımlar Ne Gibi Durumlarda Kesilir?

Alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken bilindiği üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımların 2022 yılında kesintisiz olarak devam ettiğini ve 2023 yılında da sosyal yardımların devam edeceğini ifade etti. Bunun ile birlikte sosyal yardımlar arasında yer alan engelli ve yaşlı aylığının ne gibi durumlarda kesildiği ise merak söz konusu oldu ve işte haberin tüm detayları…

Devlet tarafından küresel salgın döneminde başlayan sosyal yardımlar alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılmaya devam edilirken 2022 yılında da yine sosyal yardımlar muhtaçlık seviyesinin altında olan vatandaşlara yapılmaya devam ediliyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık 2022 yılında devam eden sosyal yardımların 2023 yılında da yapılmaya devam edileceğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan bu açıklamanın ardından birçok vatandaş özellikle engelli ve yaşlı aylığının ne gibi durumlarda kesildiğini merak ediyor. Birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan engelli ve yaşlı bireyler tarafından alınan aylıklar ne gibi durumlarda kesintiye uğruyor. Bizler de bu makalemizde yaşlı ve engelli aylığının ne gibi durumlarda kesildiğine dair bilgi paylaşımında bulunduk ve işte makalemizin devamında…

Engelli ve Yaşlı Aylığının Kesintiye Uğrama Nedeni

Alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken bu sosyal yardımlar arasında engelli ve yaşlı aylığı da bulunuyor. Bunun ile birlikte bilindiği üzere engelli ve yaşlı aylığına yararlanmak için öncelikle o kişilerin muhtaçlık seviyesinin altında olması gerekirken yine aynı şekilde eğer muhtaçlık seviyesinin altına engelli ve yaşlı aylığından yararlanıyor ise ve ilerleyen zamanlarda haneye giren aylık ücretli bir artış söz konusu olduğu takdirde o kişi engelli aylığı ya da yaşlı aylığı alamıyor. Yani engelli aylığı ve yaşlı aylığı alabilmek için öncelikle başvuruda bulunan kişilerin kesinlikle muhtaçlık seviyesinin altında yaşaması ve ekonomik olarak durumunun iyi olmaması gerekirken aynı şekilde haneye giren ücretin asgari ücretin 3/2 oranına denk olması da gerekiyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde yine aynı şekilde engelli ya da yaşlı aylığı alan kişilerin üzerinde herhangi bir mülk ya da taşınmazın bulunmaması gerekiyor o kişilerin üzerinde mülk ya da taşınmaz bulunduğu takdirde eğer o kişiler öncesinde engelli ve yaşlı aylığı alıyor ise sonrasında alınan bu ücret kesintiye uğrar. Bilindiği üzere engelli ve yaşlı aylığı kişiye bakan kişinin hesabına yatar iken aynı zamanda o kişinin varisi bu parayı almaya hak kazanır. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde eğer engelli kişi ya da yaşlı kişi hayatını kaybeder ise varisine yapılan ücret de kesintiye uğrar. Engelli ve yaşlı aylığı almak için muhtaçlık seviyesinin altında olan kişiler haneye giren ücreti de ilgili birimlere iletmelidir. Yukarıda sayılan şartlar sağlandığı takdirde alınan bilgiler neticesinde kişi engelli aylıkları iken yine aynı şekilde o kişinin üzerinde herhangi bir taşınmazın bulunması durumunda engelli ya da yaşlı aylığı alamıyor. Bunun ile birlikte engelli aylığı alabilmek için o kişinin engellilik oranının % 70’in oranında olması da gerekiyor. Engelli ya da yaşlı aylığının neden kesildiğinin detayları ortaya çıkar iken birçok vatandaş alınan bilgiler neticesinde engelli ya da yaşlı aylığından kimlerin yararlanabileceğini araştırırken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile kişileri ödenen engelli ve yaşlı aylığından kimler ne şekilde yararlanabiliyor birçok vatandaş bu sorulara cevap arıyor ve bizler de bu soruları sizler için cevaplandırdık.

Engelli ve Yaşlı Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Engelli ve yaşlı aylığından kimlerin yararlanabileceği merak söz konusu olur iken birçok vatandaş özellikle bu sosyal yardıma başvuruda bulunacak olan kişiler başvuru detaylarını da merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde engelli ve yaşlı aylığına yararlanmak için öncelikle o kişinin muhtaçlık seviyesinin altında olması gerekirken aynı şekilde engelli ve yaşlı aile her ay düzenli olarak o kişiye bakan kişinin yakınına ya da varisine verilir. Bunun ile birlikte devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan bu sosyal yardım sayesinde engelli ve yaşlılara daha rahat bakım sağlanır. Engelli aylığından yararlanabilmek için kişinin engelli sağlık raporunu tam teşekkülü bir hastaneden alması gerekirken sağlık raporu da o kişinin % 70 oranında engelli olduğuna dair bir ibarenin yer alması gerekiyor. Alınan bilgiler neticesinde % 70 oranında engel oranına sahip olmayan kişiler engelli aylığından yararlanma hakkına sahip olamaz. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde başvuruda bulunacak olan kişiler öncelikli olarak başvuru formunu eksiksiz ve tam teşekküllü doldurmalıdır. Başvuru formunda yer alan haneye giriş ücreti de yine ilgili birimlere söylenmeli ve başvuru formunda doldurulmalıdır. Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde engelli ya da yaşlı aylığından yararlanmak adına sizler de başvuru yapabilirsiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.