DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Belediye Yardımlarının Detayları Ortaya Çıktı! Başvuru E Devlet Üzerinden mi Alınıyor?

Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 5:50

Belediye Yardımlarının Detayları Ortaya Çıktı! Başvuru E Devlet Üzerinden mi Alınıyor?

Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken alınan bilgiler neticesinde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aralığı ile muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara sosyal yardımlar yapılıyor. Bunun ile birlikte devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar dışında yine muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişiler belediyelerden de sosyal yardım alma hakkına sahip oluyor ve işte haberin tüm detayları…

Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan yani ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlara sosyal yardım yapılmaya küresel salgın döneminde başlandı ve 2022 yılında da bu sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Hatta bilindiği üzere sosyal yardımların 2023 yılında da yapılacağını açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımlara sadece muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşların başvuruda bulunması gerektiğini ifade ederek sosyal yardımların alanının genişlediğini de dile getirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan bu açıklamanın ardından alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımların detayları merak söz konusu olur iken belediye yardımlarının detayları da ortaya çıktı. Belediyeler tarafından yapılan yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlandığı merak söz konusu oldu. Bilindiği üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımların dışında yine valilikler ve belediyelerden de yardıma muhtaç olan kişilere ya da ailelere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Birçok vatandaş belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlanacağını araştırırken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi.

Belediye Yardımı Başvuru Ekranı

Bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurular e-devlet üzerinden alınırken bunun ile birlikte Kaymakamlık ya da belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımların detayları da vatandaşlar tarafından araştırılırken bu yardımlara başvuruda bulunacak olan birçok vatandaş başvuru için nerelere müracaat edilmesi konusunda araştırmada bulunuyor. Yapılan araştırmalar neticesinde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurular e-devlet üzerinden alınıyor. Fakat bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde gerek belediye yardımları gerek ise kaymakamlıklar tarafından yapılan yardımlar e-devlet üzerinden başvuru alınmaz iken yine aynı şekilde belediye yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin bizzat belediyeye giderek sosyal yardım almak istediğini söyledikten hemen sonra kendisine verilen başvuru formunu doldurması gerekiyor. Başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ve tam teşekküllü doldurulması önem arz ederken yine ön başvuru formu esnasında cep telefonu numarasını güncel olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Alınan bilgiler neticesinde belediye tarafından verilen başvuru formunu dolduran kişi ilgili birimleri bu formu teslim ettikten hemen sonra başvuru işlerini gerçekleştirmiş oluyor ve inceleme sürecine geçiyor. Belediyeler tarafından görevlendirilen ekipler ise kişinin başvuru formunda doldurduğu bilgilerin doğru olup olmadığını araştırıyor. Doğru bilgilerin yer almaması durumunda belediyeler tarafından verilen bu sosyal yardımlardan başvuruda bulunan kişi yararlanma hakkına sahip olamıyor.

Belediye Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Bunun ile birlikte birçok vatandaş belediye yardımlarından kimlerin ne şekilde yararlanabileceğini araştırırken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi yine belediye yardımlarından da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlar yararlanma hakkına sahip olur iken yine aynı şekilde eşi vefat etmiş dul kadınlar da muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor ise belediyeler tarafından verilen bu sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde yine ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına da belediye tarafından yardım verilir iken belediyeler tarafından verilen yardımlar değişkenlik gösteriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen yardımlar ile belediye yardımları değişiklik gösterirken yine kaymakamlıklar ya da bir iş adamı tarafından verilen yardımlarda değişkenlik gösteriyor. Alınan bilgiler neticesinde belediye yardımları içerisinde gıda yardımından eğitim yardımına kadar birçok yardım yer alır iken yine aynı şekilde bu yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin maddi olarak muhtaçlık seviyesinin altında yaşaması gerekiyor. Ön başvuru formunda ise hale geliri ön planda tutulur iken özellikle güncel Asgari ücretin 3/1 oranına bu ücret eşit olmalıdır. Bu ücretin üzerinde bir ücret o haneye giriyor ise o kişi herhangi bir sosyal yardımdan yararlanma hakkına sahip olamaz.

Belediye Yardımları Sorgulama Ekranı

Belediye yardımlarının detaylarının açıklanmasının ardından alınan bilgiler neticesinde belediye yardımlarına başvuruda bulunan ya da başvuruda bulunacak olan kişiler sorgulama ekranının nereden açıldığını ve sorgulamanın nasıl yapıldığını merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Alınan bilgiler neticesinde belediye yardımları sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaz iken yine aynı şekilde kişi belediyeyi bizzat arayarak ya da belediyeye giderek sosyal yardımlara başvuruda bulunduğunu ve bunu sorgulamak istediğini söyledikten hemen sonra ilgili kişilerden gerekli bilgileri elde edebilir. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan kişi başvuruda bulunmadan belediyeyi arayarak başvuru detaylarını da öğrenme hakkına sahiptir. Alınan bilgiler neticesinde kişi başvuru detaylarını ve başvurusu sorgulama işlemini belediyeden bizzat giderek öğrenebilir. Ya da evden çıkmadan bizzat belediyeyi arayarak başvurucu sorgulama işleminin detaylarını öğrenebilir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.