DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Öğrencilere Müjde! Asgari Ücret ve Para Yardımı Başvurusu Detayları Belli Oldu!

Son Güncelleme :

13 Aralık 2022 - 15:47

Öğrencilere Müjde! Asgari Ücret ve Para Yardımı Başvurusu Detayları Belli Oldu!

Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken özellikle öğrencilere asgari ücret para yardımı yapılacağına yönelik açıklamalar peş peşe yapılırken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama öğrenciler asgari ücret para yardımı başvurusu nasıl yapmalı? Başvuruda bulunmak isteyen birkaç öğrenci bu sorulara cevap veriyor ve işte haberin tüm detayları…

Alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken öğrencilere asgari ücret para yardımı yapılacağına yönelik açıklamalar da peş peşe geldi. Bunun ile birlikte ülkemize ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aynı zamanda öğrencilere yönelik burs ve eğitim yardımlarında da bulunuyor. Bu yardımlar devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılıyor. Ayrıca bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir süre önce kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen başarı teşvik programına göre İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine Asgari ücretin % 60’ına kadar burs imkanı sağlayacaklarını ifade etti ve müjdeli haberi verdi. Bunun ardından yükseköğretim öğrencilerine net asgari ücret miktarında maddi yardımda bulunacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından da öğrencilere verilecek olan bursu da açıkladı. Ayrıca bu yardımlardan aynı zamanda yüksek öğretim öğrencilerinin dışında Meslek Lisesi mezunlarının da yararlanabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılan öğrencilerin nüfusun iş imkanlarından yararlanabileceğini ifade etti. Alınan bilgiler neticesinde yardım yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılırken aynı zamanda bizler de bu yazımızda başarı teşvik programına ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Başarı Teşvik Programı Ne Anlama Gelir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından birçok kişi başarı teşvik programının ne anlama geldiğini merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde 16 Aralık tarihinde kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başarı teşvik programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir süre önce hayata geçirilecek olan başarı teşvik programı dahilinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alan kişilerin çocuklarının bu destekten yararlanabileceğini ifade etti. Bunun ile birlikte ayrıca İlköğretim ve ortaöğretime giden çocuklara net asgari ücretin % 60’ı oranında bir maddi destek sağlanacak. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Yükseköğretim öğrencilerine net asgari ücret miktarınca maddi destek sağlanırken aynı zamanda başarı teşvik programı dahilinde dünya genelinde İlk 500 üniversiteye giren kişilere de yine destek sağlanacak. Yapılan araştırmalara göre başarı teşvik programından sadece Meslek lisesi mezunları yararlanmayacak aynı zamanda liseyi bitirdikten sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de yine bu burs imkanından yararlanabilecek. Aynı zamanda başarı teşvik programından yararlanan öğrenciler merkezi sınavlara yönelik ihtiyaçları da yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına iletilecek ve bu ihtiyaçlar da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bilim ve spor başta olmak üzere sanat yarışmalarına katılan öğrencilerin de ihtiyaçları yine karşılanacak. Bunun ile birlikte bir buçuk milyar liralık bütçe ayrılan başarı teşvik programına ilişkin detaylar ve başvuru şartları ise bakanlık tarafından açıklanacak. Peki ama öğrencilere verilen asgari ücret para yardımından kimler ne şekilde yararlanabilecek birçok kişi bu sorulara cevap ararken bizler de bu makalemizde bu soruya cevap bulduk.

Asgari Ücret Para Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Alınan bilgiler neticesinde asgari ücret tutarındaki para yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından ayni ya da nakdi destek alan muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin çocuklarına verilir. Bunun ile birlikte yine muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailelerin çocukları ilköğretim ve ortaöğretim ya da yüksek öğretim kurumlarında eğitimlerine devam ediyorsa bu öğrencilere burs imkanı sağlanır. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde asgari ücret üzerindeki para yardımı dönem aralarında muhtaç ailelerin çocukları için ayrılırken aynı zamanda Meslek Lisesi mezunları ya da lise eğitimini tamamladıktan hemen sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de yine bu sosyal yardımdan yararlanma hakkına sahip olur. Bunun ile birlikte İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine de yine asgari ücretin % 60’ı oranında bir maddi destek sunulur. Alınan bilgiler neticesinde başarı teşvik programı dahilinde dünyanın ilk 500 Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan başarılı öğrenciler de yine bu destek programından yararlanma hakkına sahip olur. Ayrıca program dahilinde yapılan maddi yardımın süresi bakanlık tarafından açıklanacak. Bunun ile birlikte başarı teşvik programı kapsamında öğrenciler için yapılacak olan yardımdan yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailenin çocukları yararlanabilir. Bu noktada muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında bulunan ailelerin çocukları bu burs imkânından yararlanma hakkına sahip olur. Yine aynı şekilde yardım yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan aileler için yapılırken aynı zamanda bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin vakıflardan daha önce yardım almayanların öncelikle kendilerinden İstenilen belgeleri de ilgili kurumları teslim etmesi gerekiyor. Ayrıca ikeametgahlarının mevcut olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri ve oraya kayıt olmaları da önem arz ediyor. Yukarıda belirlenen şartlar sağlandığı takdirde ve istenilen belgeler ilgili kurumları iletildiği takdirde o kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilecek olan sosyal yardımlarda yararlanma hakkına sahip olur.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailelerin çocuklarına verilecek olan başarı teşvik programı başvurusunun nasıl ve nereden yapıldığı birçok kişi tarafından merak söz konusu olur iken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde başarı teşvik programı ve bu maddi yardımdan kimlerin yararlanabileceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başarı teşvik programına ilişkin detayları paylaştı. Bunun ile birlikte başarı teşvik programı başvuru şartları başta olmak üzere başvuru için öğrencilerden ya da velilerden talep edilen belgeler ya da başvuru detaylarına ilişkin henüz net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmedi. Yukarıda sıralanan şartların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanması beklenirken aynı zamanda bu programa e-devlet üzerinden başvurulup başvurulmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bunun dışında başarı teşvik programı kapsamında maddi yardım sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından ayni ya da nakdi yardım alan ailelerin çocuklarına verilecek. Yani vakıf kaydı olmayan velilerin Öncelikle ikametgahlarının bulunduğu yere giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıt olmaları gerekiyor. Bunun ile birlikte vakıftan sosyal yardım almaya hak kazanabilirler.

Asgari Ücret Para Yardımının İletişim Numarası

Başarı teşhis programına ilişkin detayların belli olmasının ardından alınan bilgiler neticesinde başvuru şartları başta olmak üzere başvuru için sizden talep edilecek olan belgeler ya da bu programdan yararlanıp yararlanmayacağınızı ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek adına Alo 183 ya da Alo 144 sosyal destek hattını arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun ile birlikte bu numaraları arayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ayni ve nakdi yardımlara ilişkin detaylı bilgi alma hakkına sahip olabilirsiniz. Ayrıca mevcut başvuru sonuçlarını öğrenmek için de yine aynı şekilde bu numaraları 7/24 Dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Başarı teşvik programı detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından programa başvuruda bulunacak olan birçok kişi başvuru şartlarını araştırıyor. Alınan bilgiler neticesinde başarı teşvik programının başvuru şartları da belli oldu. Bunun ile birlikte başarı teşvik programında sadece bazı şartları taşıyan öğrenciler başvuruda bulunabiliyor. Özellikle muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler başarı teşvik programına başvuruda bulunabilir. Bunun ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alan kişiler de yine başarı teşvik programına başvurma hakkına sahip olur. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde hane bireyleri üzerinde kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunması durumunda o kişiler başarı teşvik programına başvuramaz. Son olarak ilköğretim ya da ortaöğretim ve Meslek Lisesi mezunu olmak veya lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılmak ya da yüksek öğretimi kazanmış olmak şartı aranıyor. Alınan bilgiler neticesinde Yukarıdaki şartları Taşıyan veliler ya da Lise, Üniversite öğrencileri başarı teşvik programına başvurma hakkına sahip olur.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Bunun ile birlikte başarı teşvik programına başvuruda bulunacak olan birçok kişi gerekli belgelerin neler olduğunu da araştırmaya koyulurken bu konu hakkında da net bir açıklama gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde daha önce bahsettiğimiz gibi bu yardıma başvurmak isteyen kişilerin Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıt olması gerekiyor. Bunun ile birlikte kayıt esnasında teslim edilmesi gereken bazı belgelerde yer alıyor. Alınan bilgiler neticesinde başvuru sahibi veli veya öğrenciye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenilen belgelerin başında yer alıyor. Bunun ile birlikte yine öğrenciye dair T.C kimlik kartı fotokopisi ve İkametgah belgesi ilgili kurumlardan isteniyor. Ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneği, hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi, muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi, kirada oturanlar için ev kira kontratı, transkrip, öğrenci belgesi ve ek belgeler ilgili kurumlardan isteniyor. Kişilerden özel durumlara göre de ek belgeler istenilebiliyor. Mesela ailede çalışmayan engelli bireyler için 2022 yılına ait engelli belgesinin ilgili kurumları teslim edilmesi gerekirken teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için ise Alo 183 ya da Alo 144 sosyal destek hattını da arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Sorgulama Ekranı

Başarı teşvik programına başvuru yapılması durumunda sorgulama ekranının nereden ne şekilde yapıldığı da merak söz konusu olur iken bu konu hakkında alınan bilgiler neticesinde net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde başarı teşvik programına başvurular başvuru sonuçlarını başvurdukları vakıfa arayarak ya da vakfa giderek öğrenme hakkına sahip olurken aynı zamanda başvuru sonuçlarını Alo 183 ya da Alo 144 sosyal destek hattını arayarak da öğrenme hakkına sahip olabilirler. Bunun ile birlikte başarı teşvik programının sonuçlarının e-devlet platformu üzerinden yayınlanacağı da tahmin edilenler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek başarı teşvik programına ilişkin açıklamalarda bulundu ve bir buçuk milyar liralık bütçe ayrılacağını ifade etti. Başarı teşvik programı dışında 2023 yılında geçerli olacak olan KYK burs ve kredi miktarını da açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre alınan bilgiler neticesinde 2023 yılında lisans öğrencilerin aldığı burs 850 TL’den 1250 TL’ye kadar yükseldi. Bunun ile birlikte yüksek lisans öğrencilerinin bursu 2 bin 500 liraya doktora öğrencilerinin bursu ise 3 bin 750 liraya kadar yükseldi. Ayrıca Bizler de bu yazımızda başarı teşvik programına ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Sizler de konu ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi makalemizin yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.