DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın

Son Güncelleme :

13 Aralık 2022 - 15:09

Herkes hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın

Düşen alım gücü ve hayat pahalılığı ile Türkiye’nin en önemli gündemi olma devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonunun ne zaman düşeceğine dair önemli açıklamada bulundu.

Ekonomide bir çok unsur gibi bu sorunun da iç ve dış sebepleri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 yıl sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024 yılında ise tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Herkes hesabını 2023 yılında yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın.”

Küresel krizlerin tetiklemiş olduğu bir diğer sorunun enflasyon ve hayat pahalılığı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomideki bir çok unsur gibi bu sorunun da iç ve dış sebepleri vardır.

Emtia fiyatlarındaki yaşanan yükselişin en belirgin faktörü olan dış sebeplerin istikrara kavuşmasının biraz vakit alacağı anlaşılıyor. İçeride kimi panikten, kimi art niyetten kaynaklanan kurdaki ve maliyetlerdeki artışla izah edilemeyen yüksek fiyat artışlarına maruz kaldığımız bir gerçektir.

Sevindirici olan tüm bu tablo içinde Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyümeye dayanan ekonomi programını uygulamayı sürdürmesidir.

Bugün açıklanan ekim ayı işsizlik rakamları istihdamdaki artışın tüm hızıyla devam ettiğini göstermektedir. İstihdam sayısı 31,2 milyonu bulduğu, ihracatın ise 250 milyar doları geçtiği onca badireye rağmen döviz rezervlerin hızla arttığı bir dönemde asıl zor olanı başarırken daha kolay konularda kendi ayağımıza asla kurşun sıkamayız.

Buradan vatandaşlarımıza, üreticilerimize, perakendecilerimize, gayrimenkul ve araç sahiplerine, menkul kıymet ticareti yapanlara seslenmek istiyorum.

Ülkenize kesinlikle güvenin, ülkenize sahip çıkın, ülkenize tam destek verin, kısa vadeli endişeleriniz ve kazanç kaygılarınızla ülkenizin geleceğine zarar verecek her türlü tasarruftan muhakkak uzak durun.”

HERKES ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALACAK

Herkesin alın terinin karşılığını elbet alacağını, “Elbette herkes alın terinin karşılığı olarak kazanacak, elbette herkesin varlığı gayretinin neticesi olarak değerlenecek.

Ama ülkenin ve milletin kaybetmiş olduğu bir ortamda bireylerin kazancı gibi görünen kazançlar bir aldatmacadan ibarettir. Ürettiği, sattığı, sahibi olduğu malı ve hizmeti akıl ve vicdan sınırların ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlar aslında kendilerine de kaybettirdiklerini asla unutmamalıdır.

Hele hele bu yaklaşımı enflasyonun düşüşe geçtiğ şu dönemde sergileyenler, kendi bindikleri gemiyi kendi elleriyle deliyor. Yıllık enflasyon birkaç ay içinde yüzde 40’lı rakamlara ineceği ortada ve fiyatlamaların mevcut yüzde 80’li rakamlara göre yapıldığı bir gerçekken hala etiketlerin başka hesaplarla belirlenmesi asla doğru değildir.

Asgari ücret, memur ve emekli maaşları başta olmak üzere çalışanların refah seviyelerindeki gerilemeyi telafi etme yönündeki gayretlerimizin enflasyon maskesinin ardına sığınan haramzadelerce akamete uğratılmasına kesinlikle rıza gösteremeyiz.”

HERKES HESABINI 2023 YILINDA YÜZDE 20’LER SEVİYESİNDE ENFLASYONA GÖRE YAPSIN

Enflasyon konusunda rakam veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yılbaşında bu çerçevede ortaya çıkacak her hareketlenmeyi yakından izleyecek, reel ekonomik işleyişe aykırı her gelişmeyi belirleyecek, insanımızın hakkına el uzatanları buna pişman edeceğiz.

Bu ülkenin toplam 85 milyon vatandaşının ortak geleceği, ortak menfaati bizim için her bir ferdin kişisel kazanç hırsından daha önemlidir. Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 yıl sonunda yüzde 20’ler seviyesine, 2024 yılında ise tek haneli rakamlara düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Açıkça söylüyorum herkes hesabını 2023 yılında yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona göre yapsın.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.