DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Eğitim Yardımından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama!

Son Güncelleme :

12 Aralık 2022 - 14:40

Eğitim Yardımından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama!

Özellikle küresel salgın döneminde başlayan sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken alınan bilgiler neticesinde bunun ile birlikte 2022 yılında da yardıma muhtaç olan kişilere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık 2023 yılında sosyal yardımların yapılmaya devam edileceğini ve sosyal yardımlara yönelik çalışmaların başladığını duyurdu ve işte haberin tüm detayları…

Ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlara ve muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından sosyal yardımların alanı günden güne genişliyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde sosyal yardımlar arasında yer alan eğitim yardımının detayları birçok vatandaş tarafından merak söz konusu olur iken eğitim yardımı hakkında da beklenilen açıklama gündeme geldi. Birçok vatandaş eğitim yardımından kimlerin ne şekilde yararlandığını araştırırken alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımından kimlerin ne şekilde yararlandığı da belli oldu. Peki ama eğitim yardımından kimler ne şekilde yararlanıyor eğitim yardımı sorgulama işlemi nereden ne şekilde yapılıyor ve işte makalemizde bizler de bu soruları cevap bulduk.

Eğitim Yardımından Kimler Ne Şekilde Yararlanıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımların arasında yer alan eğitim yardımına ilgi günden güne artar iken birçok vatandaş eğitim yardımından kimlerin ne şekilde yararlandığını araştırırken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımından ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşların çocukları yararlanırken aynı zamanda eğitim yardımına başvurular yine diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılıyor. Yapılan açıklamalara göre eğitim yardımından yararlanmak isteyen kişiler e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak çıkan yardımlar arasında eğitim yardımını seçmelidir. Eğitim yardımından yararlanmak isteyen kişi yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra en aşağı yerde bulunan başvur butonuna basarak başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Geçtiğimiz günlerde sosyal yardımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık sosyal yardımlardan sadece muhtaçlık seviyesinin altında olan kişilerin yararlanması gerektiğine dikkat çekerek durumu iyi olan vatandaşların sosyal yardımlara başvuruda bulunmaması gerektiğini ifade ettikten hemen sonra ön başvuruda bulunan kişilerin detaylı bir araştırmadan geçtiğini ve araştırma sonucunda o kişinin sosyal yardımlardan yararlanıp yararlanmayacağını belli olacağını da ifade etti. Bunun ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamanın ardından alınan bilgiler neticesine sosyal yardımlardan muhtaçlık seviyesinin altında olan vatandaşlar yararlanır iken yine aynı şekilde sosyal yardımlar içerisinde yer alan eğitim yardımından da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan ailenin çocukları yararlanıyor. Eğer bir aile muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor ise ve çocuğunu okula gönderemeyecek kadar kötü durumda ise o kişi devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen eğitim yardımından yararlanma hakkına sahip olur. Bunun ile birlikte ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra alınan bilgiler neticesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen kişilerce ön başvuru formunda belirlenen yani doldurulan bilgiler o kişiler tarafından araştırılır ve araştırma sonucunda o ailenin yardıma muhtaç olup olmadığı tespit edilir ve o kişilere sosyal yardım verilir ya da verilmez.

Eğitim Yardımı Sorgulama Ekranı

Sosyal yardımları başvuruda bulunan kişiler ayrıca alınan bilgiler neticesinde sorgulama ekranın nereden olduğunu ve sorgulamanın nereden ne şekilde yapıldığını merak ederken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Bilindiği üzere devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımların sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılırken yine aynı şekilde başvuru işlemi de e-devlet üzerinden alınır. Yani alınan bilgiler neticesinde kişi eğer eğitim yardımına başvuruda bulundu ise yine e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna eğitim yardımı yazarak sorgulama butonuna bastıktan hemen sonra başvuru işleminin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenme hakkına sahip olur. Onun ile birlikte yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçen kişi yine eğitim yardımından yararlanmak istediğini dile getirdikten hemen sonra başvuru işlemini yaparak sorgulama işlemini de yine aynı şekilde yetkili kişiler ile iletişime geçerek yapılabilir. Alınan bilgiler neticesinde yetkili kişilere eğitim yardımından yararlanmak için başvuruda bulunduğunu söyleyen kişiler yine başvuru sürecini öğrenirken aynı zamanda başvurusunu nasıl sonuçlandığını da öğrenme hakkına sahip olur. Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımların arasında yer alan eğitim yardımından yararlanan kişiler ayrıca başvurusu olumlu sonuçlandı ise bir sonraki ay devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile eğitim yardımı alma hakkına sahip olur. Yani kişi başvuruda bulunduğu takdirde bir sonraki ay başvurusu olumlu sonuçlandı ise eğitim yardımı alabilir. Eğitim yardımı sadece muhtaç ailelerin çocukları alırken aynı zamanda bu yardımdan ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocukları da yararlanabilir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.