DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Devlet Yardımları Kimlere Veriliyor? Devlet Tarafından Verilen Yardımların Detayları Neler?

Son Güncelleme :

12 Aralık 2022 - 12:53

Devlet Yardımları Kimlere Veriliyor? Devlet Tarafından Verilen Yardımların Detayları Neler?

Alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere küresel salgın döneminde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile kişilere ya da ailelere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Bunun ile birlikte küresel salgın döneminde başlayan sosyal yardımlar yardıma muhtaç olan kişilere yapılmaya devam edilirken özellikle açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımların 2023 yılında da devam edeceğini ve sosyal yardımların alanının genişlediğini ifade etti. Sosyal yardımlara ilişkin açıklamaların peş peşe yapılmasının ardından birçok vatandaş sosyal yardımları nasıl başvuru yapacaklarını merak ediyor ve işte haberin tüm detayları…

Alınan bilgiler neticesinde küresel salgın döneminde sosyal yardımlara başvurular başlarken aynı zamanda küresel salgın döneminde bu sosyal yardımlar sayesinde birçok vatandaşın yüzü gülerken aynı zamanda da cebi rahatladı. Bunun ile birlikte devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar içerisinde gıda yardıma başta olmak üzere yakacak yardımı da yer alıyor. Ayrıca birçok vatandaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan dolayı devlete teşekkürlerini sunarken aynı zamanda sosyal yardımlar arasında yer alan gıda yardımı dışında doğalgaz yardımı yani yakacak yardımının da kendilerine çok büyük bir katkı sağladığını ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık ise 2023 yılında sosyal yardımların devam edeceğini ve sosyal yardımların alanının genişlediğini ifade ederken aynı zamanda sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan kişiler ise sosyal yardımları kimlerin başvuruda bulunacağını ve sosyal yardımların başvurularının nasıl olduğunu araştırmaya koyulurken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan kimler ne şekilde yararlanabiliyor sosyal yardımlara başvurular ne şekilde yapılıyor bu sorular birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Bizler de bu makalemizde sosyal yardımlara ilişkin detayları paylaşarak sosyal yardımlara nasıl başvuru yapıldığını da açıkladık. Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurular devam ederken özellikle sosyal yardımlar sayesinde birçok yardıma muhtaç olan aileler ve bireyler özellikle gıda yardımından yararlanırken bunun ile birlikte yakacak yardımından da yararlanmayı sürdürüyor.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlara Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan birçok kişi devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurularını nasıl yapıldığını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Yapılan açıklamalara göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurular e-devlet üzerinden alınıyor. Yani kişi sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak almak istediği sosyal yardımı seçiyor. Bunun ardından almak istediği sosyal yardımı seçtikten hemen sonra ön başvuru formunu doldurmalıdır. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde ön başvuru formunda kişisel bilgiler yer alır iken aynı zamanda başvuruda bulunan kişi evli ise hane sayısı ve eşine dair detaylı bilgilerle yine ön başvuru formunu doldurulması gereken alanlar arasında bulunuyor. Kişi ön başvuru formunda yer alan hane sayısı ve haneye giren ücretsiz doldurduktan hemen sonra başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletiyor. Bunun ile birlikte kişi e-devlet dışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek sosyal yardımlardan yararlanmak istediğini söyledikten hemen sonra hangi sosyal yardıma başvuru yapacağını ilgili birimlere iletirken aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında da ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra ilgili kişilere formu teslim ediyor ve başvuru işlemini gerçekleştiriyor. Ön başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru doldurulması önem arz edilirken yine aynı şekilde ön başvuru formunda yer alan kişisel bilgilerin ve haneye giren ücretin tam teşekküllü ve doğru bir şekilde doldurulması da önem arz ediyor. Alınan bilgiler neticesinde ön başvuru formunda yer alan bilgilerin yanlış doldurulması durumunda başvuru ya olumsuz sonuç oluyor ya da başvuru incelemesi esnasında kişiye bu bilgilerin doğru olup olmadığı iletiliyor. Başvuru formu incelendikten hemen sonra başvuruda bulunan kişinin başvuru sonucunun olumlu ya da olumsuz olduğu belli oluyor.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Birçok vatandaş devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlandığını araştırırken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan kimler ne şekilde yararlanabiliyor birçok vatandaş bu sorulara cevap arıyor ve işte haberimizde bizler de bu sorulara cevap bulduk. Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlar yararlanırken aynı şekilde ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar da yine devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olur. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde haneye giren ücretin güncel Asgari ücretin 1/3’üne tekabül etmesi gerekiyor. Eğer haneye giren ücret bu belirtilen ücretten fazla ise o kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımların hiçbirinden yararlanma hakkına sahip olamaz. Yukarıda belirtilen şartlar dışında yine aynı şekilde eşi vefat eden dul kadınlar muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor ise devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olurken bunun ile birlikte engelli bireylere bakan kişiler de yine yukarıda belirtilen şartlar esas alındığında sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olur. Ayrıca çocuğu askere giden ve ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerde yine aynı şekilde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunabilir. Yani sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunmak adına aramam esas madde ise kişinin muhtaçlık seviyesinin altında yaşamasıdır. Muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan yani ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar ya da aileler devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanmak adına başvuruda bulunarak ön başvuru formunda aldığı ücreti belirttikten hemen sonra başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olur. Kişi eğer Sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olur ise bir sonraki ay devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile o kişiye sosyal yardımlar iletilir.

Devlet Yardıma Başvuruları Nasıl ve Nereden Sorgulanıyor?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunan birçok kişi Devlet yardımlarına başvuruları nasıl ve nereden sorgulandığını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Yapılan açıklamalara göre yine e-devlet üzerinden yapılan başvuruları sorgulama işlemi de yine e-devlet üzerinden yapılıyor. Yani kişi devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımları sorgulamak için başvuru yaptığı e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazarak hangi sosyal yardımda bulundu ise sorgulama butonuna basarak sorgulama işlemini online olarak kolaylık ile yapabilir. Bunun ile birlikte yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçerek sosyal yardımda bulunduğunu söyleyen kişi hangi sosyal yardımda bulunduğunu da ilgili kişilere aktardıktan hemen sonra sosyal yardımının olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını karşı taraftan öğrenirken aynı zamanda başvurusunun inceleme aşamasının bitip bitmediğini de ilgili bilimlerden öğrenme hakkına sahip oluyor. Yani bunun ile birlikte sorgulama işlemi hem e-devlet üzerinden yapılırken aynı zamanda da kişiler ile iletişime geçilerek telefon hattı üzerinden de yine sosyal yardımları sorgulama işlemi kolaylık ile yapılabiliyor. Fakat devlet tarafından yapılan sosyal yardımların dışında kaymakamlıklar ve valilikler tarafından yapılan sosyal yardımlara sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmamak ile birlikte yine kişiye aynı şekilde kaymakamlıklar ya da valiliklere giderek sorgulama işlemini bizzat birebir yapabiliyor. Bunun dışında sorgulama işleminin ardından kişinin başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde o kişi bir sonraki ay devlet tarafından verilen yardımlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ulaşabiliyor.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.