DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Ankara’da Doğa Harikası Mekanlar! Başkent Ankara’da Gezmek İçin Nereler Tercih Edilmelidir?

Son Güncelleme :

12 Aralık 2022 - 22:25

Ankara’da Doğa Harikası Mekanlar! Başkent Ankara’da Gezmek İçin Nereler Tercih Edilmelidir?

Ankara’ya gezmek amacıyla gelen birçok turist özellik ile nerelerin gezileceğini merak ederken bizler de bu makalemizde Ankara’da nerelerin gezilmesi gerektiği hususunda bir değerlendirmede bulunduk. Peki ama Ankara’da gezmek için nereler tercih edilmelidir Ankara’ya gelen birçok vatandaş bu soruya cevap arıyor ve işte haberin tüm detayları…

Bilindiği üzere Başkent Ankara’da gezilecek bir çok yerin olması ile birlikte özellikle Ankara’ya yeni gelen vatandaşlar Ankara’da nerelerin gezileceğini merak ediyor. Başkent Ankara özellikle Anıtkabir ile anılırken Anıtkabir dışında hangi mekanların ve müzelerin Ankara’da yer aldığı merak söz konusu olurken bizler de bu makalemizde Ankara’da nerelerin gezileceğini derledik. Peki ama Ankara’da nereler tercih edilmeli ve nereler gezilmelidir birçok vatandaş bu soruları cevap arıyor ve işte haberin devamında.

Anıtkabir

Başkent Ankara’ya geldiyseniz kesinlikle Anıtkabir’i ziyaret etmelisiniz. Alınan bilgiler neticesinde Ankara’nın sembolü olan Anıtkabir Anadolu durağında bulunuyor. Anıtkabir’e Kızılay istikametinden gidecek iseniz metro kullanarak kolaylıkla Anadolu durağında indikten hemen sonra Anıtkabir’e yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere özellikle özel günler hariç de bir hayli yoğun olan Anıtkabir’e Türkiye dışında yurt dışından da ilgi çok fazla. Alınan bilgiler neticesinde özellikle Güney Kore ülkesinden gelen birçok turist başkenti Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etmeden gitmiyor. Özel günler dışında da normal günlerde de yoğunluğu fazla olan Anıtkabir’e girişler sabah saatlerinde başlarken yine aynı şekilde Anıtkabir’e saat 17.00’dan sonra giriş sağlanmıyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde Anıtkabir’e giriş esnasında detaylı bir aramadan geçtikten hemen sonra kısa mesafeli yürüyüşün ardından aslanlı yola ulaşıyorsunuz. Aslanlı yolluğun ardından Atatürk’ün naaşının bulunduğu yere intikal ediyorsunuz ve aynı zamanda Anıtkabir’in içerisinde müzede bulunuyor. Sizler de Başkent Ankara’yı gezmek için geldi iseniz kesinlikle Anıtkabir’i listenize eklemelisiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi alınan bilgiler neticesinde Ankara’nın Ulus semtinde bulunuyor. Peki ama Kurtuluş Savaşı müzesine girişler ücretli mi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi hangi eserleri bünyesinde barındırıyor birçok vatandaş bu sorulara cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara’nın Ulus semtinde bulunurken müzeye girişler 30 TL’dir. Bunun ile birlikte Kurtuluş Savaşı Müzesinde Atatürk’ün kişisel eşyaları yer alır iken aynı zamanda meclise dair birçok eşya da yine Kurtuluş Savaşı müzesine sergileniyor. Bunun ile birlikte yapılan açıklamalara göre Kurtuluş Savaşı Müzesi aynı zamanda 1. Meclis olarak da geçiyor. Bilindiği üzere Ulus Ankara’nın en çok tarihi müzeleri barındırdığı semt olur iken aynı zamanda Ulus’ta Kurtuluş Savaşı Müzesi dışında birçok müzede yer alıyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Ulus’ta sadece Müzeler yer almıyor aynı zamanda ilk asansörlü binada yine Ulus’ta bulunuyor. Bunun dışında Kurtuluş Savaşı müzesinin giriş saatleri 09 ile 17 arasında olur iken Kurtuluş Savaşı müzesine girerken girişteki gişeden kesinlikle bilet almanız gerekiyor. Içeride görevli olan kişiler müzeye girerken bilet alıp almadığınızı teyit ediyor. Bunun ile birlikte Kurtuluş Savaşı Müzesinde meclis dışında Atatürk’e ait kişisel eşyalar da sergilenirken bu müzeye Ankaralılar tarafından ilgi de çok yoğun. Sizler de Ankara’yı ilk defa geldi iseniz ve müzeleri ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle listenize Kurtuluş Savaşı Müzesi yani diğer adı ile birinci Meclisi de almanızı öneririz.

Kızılay Meydanı

Başkent Ankara’ya gelen birçok misafir özellikle Ankara’nın merkezi olan Kızılay’da nerelerin gezilmesi gerektiğini merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında Bizler de detaylı araştırmalarda bulunduk. Ankara’nın en merkezi kentlerinden biri olan Kızılay’a birçok bölge yakınlığı ile biliniyor. Bunun ile birlikte Kızılay Ankara’nın Merkezi sayılır iken özellikle Kızılay meydanda bulunan AVM’nin gezilmesi de öneriliyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Kızılay Ankaralılar tarafından genellikle yemekleri meşhur olan yer olarak da biliniyor. Çünkü Ankara’nın merkezi haline gelen Kızılay’da birçok ünlü restoran bulunuyor. Bundan dolayı Sizler de Başkent Ankara’ya geldiyseniz ve yemekle yemek için bir mekan arıyorsanız kesinlikle bu mekanlardan biri Kızılay’da olmalıdır. Çünkü Kızılay’da birçok sokak lezzeti de yer alıyor.

Ulus Atatürk Heykeli

Ankara’nın tarihi mekanları arasında yer alan Ulus birçok müzeyi bünyesinde barındırırken aynı zamanda Atatürk heykeli ile de adını dünyaya duyurdu. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde Ulus meydanda bulunan Atatürk heykeli yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı oldu. Ankara’ya gelen birçok turist özellikle gezmek için Ulus’ta bulunan Atatürk heykelini ziyaret ediyor. Atatürk heykeli ulusun tam merkezinde bulunurken alınan bilgiler neticesinde Kurtuluş Savaşı müzesine ise yürüme mesafesindedir. Yani Sizler de Ankara’ya geldiyseniz Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Atatürk heykelini aynı anda ziyaret edebilirsiniz. Ulus’taki çoğu müzenin mesafesinin Birbirine çok yakın olması turistler tarafından en çok beğenilen özelliklerden bir tanesidir. Eğer Ankara’ya gezmek için geldiyseniz Ulus’ta bulunan Atatürk heykelini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Ulus’ta bulunan Atatürk heykeli tarihi yapısı ile yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekmeyi başardı.

Altın Köy

Altınköy Ankara’nın gezmek dışında piknik alanı olarak da tercih ettiği bir mekan haline geldi. Bunun ile birlikte birçok kişi özellikle altın köyü daha çok gezmek dışında at binmek için tercih ettiklerini de belirtti. Yeşillik alanı ve birçok aktivitesi olan Altınköy yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Özellikle Başkent Ankara’yı gezmek için gelen yerli ve yabancı turistler altınköy’e uğramadan Ankara’dan gitmiyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde altınköyde sadece aktiviteler dışında birçok restoranda bulunuyor. Yani sabah saatlerinde Altın köy ziyaret ederek orada sıcak gözleme yiyebilir ardından gezintinize devam edebilirsiniz. Sizler de Başkent Ankara’ya ilk defa geldiyseniz kesinlikle gezme listemizin içerisine altın köy’de almanızı öneriyoruz. Özellikle at binmede tercih edilen mekanlar arasına giren altınköyde hayvanat bahçesi de yer alıyor. Ve Altın köy yerli ve yabancı turistler dışında yerli Ankara halkının da vazgeçilmez mekanları arasında bulunuyor. Başkent Ankara’da yaşayan vatandaşların piknik alanı olarak da bilinen Altın köy özellikle yeşilliği ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Buz Pateni Pisti

Ankara’ya gelen birçok vatandaş Başkent Ankara’da buz pateni pistinin nerede bulunduğunu merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Başkenti Ankara’da buz pateni pisti birçok bölgede bulunurken özellikle Çankaya bölgesinde bulunan buz pateni pisti büyük ilgi topluyor. Bunun ile birlikte Başkent Ankara turist olarak gelen birçok kişi buz pateni pistinin nerede daha iyi olduğunu araştırırken yapılan araştırmalar neticesinde Çankaya’da bulunan buz pateni pistinin en çok tercih edilen pistler arasında yer aldığı da belli oldu. Fakat bunun ile birlikte Sizler de Başkent Ankara’ya geldiyseniz ve buz pateni yapmak istiyorsanız Çankaya dışında diğer bölgelerde bulunan buz patenlerini de tercih edebilirsiniz. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Başkent Ankara’da buz pateni pistleri genelde ücretlidir. Fakat ücreti bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor.

Ankara’da En Çok Tercih Edilen Avm

Başkent Ankara’da en çok tercih edilen AVM Ankara’ya ziyarete gelen vatandaşlar tarafından da araştırılıyor. Alınan bilgiler neticesinde Başkent Ankara’da özellikle Kızılay’da bulunan Kızılay AVM en çok tercih edilen AVM’ler listesinde yer alırken yine Akköprü durağında bulunan Ankamall’de Ankaralılar tarafından en çok tercih edilen avm’lerin başında bulunuyor. Kızılay’da bulunan Kızılay AVM’de birçok mağaza bulunmaz iken yine aynı şekilde Akköprü durağında bulunan Ankamall’de ise birçok mağaza vatandaşları karşılıyor. Yani Sizler de Ankara’da bir AVM arayışı içinde iseniz kesinlikle Akköprü durağında bulunan Ankamall’i tercih etmenizi öneririz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kızılay’da bulunan Kızılay AVM’de de birçok mağaza yer alırken öncelikle mağazaya gitmeden önce hangi mağazaya gideceğinizi ve hangi AVM’de o mağazanın olduğuna bakmanızı öneririz. Bu AVM’ler dışında yine Başkent Ankara’da Çankaya’da da çok büyük bir AVM bulunurken aynı şekilde Ankaralıların en çok tercih ettiği AVM’nin arasında ise Ankamall bulunuyor. Gerek büyük olması gerek ise mağaza sayısının fazla olması ile birlikte Ankamall yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekiyor. Özellikle Başkent Ankara’ya yeni gelen kişiler alışveriş yapmak istediklerini ve Ankamall’de diledikleri her şeyi bulduklarını ifade ediyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde Akköprü durağında bulunan Ankamall gerek yerli gerek ise yabancı turistler tarafından Ankara’da en çok tercih edilen avm’lerin başında bulunuyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Başkent Ankara’da kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında Ulucanlar Cezaevi Müzesi bulunuyor. Ulucanlar Cezaevi Müzesi gerek yerli gerek ise yabancı turistler tarafından en çok ilgi toplayan müzelerin başında yer alıyor. Alınan bilgiler neticesinde başkenti Ankara’yı ilk defa gelen kişiler Ulucanlar Cezaevi Müzesinin büyüleyici olduğunu ifade ederken aynı zamanda Ulucanlar Cezaevi Müzesinin hikayesinin de kendilerini derinden etkilediğini dile getiriyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi gerek yerli gerek ise yabancı turistler tarafından çok yoğun bir ilgi toplar iken aynı zamanda müzede sergilenen eserler de yine ziyaretçiler tarafından hem ilgi topladı hem de birçok ziyaretçiyi gözyaşlarına boğdu. Yapılan araştırmalar neticesinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde birçok şair ve yazar tutuklu olarak bulunurken aynı zamanda birçok gazeteci de yine Ulucanlar Cezaevinde yıllarca kaldı. Hilton koğuşunda gazetecilerin kaldığı belirlenirken özellikle Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde gezen birçok ziyaretçi çok etkilendiklerini ve kimi yerlerin çok baskın olduğunu ifade etti. Sizler de Başkent Ankara’ya ilk defa geldiyseniz kesinlikle Ankara’da bulunan Ulucanlar Cezaevi müzesini ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ulucanlar Cezaevi Müzesi alınan bilgiler neticesinde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen ve en çok ilgi toplayan müzelerin başında yer alıyor.

Kuğulu Park

Başkent Ankara’da bulunan Kuğulu Park yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı olurken alınan bilgiler neticesinde Kuğulu Park Ankara’nın Tunalı ilçesinde bulunuyor. Adından da Anlaşılacağı üzere kış veya kesinlikle bu parkta kuğular yer alır. Kuğuların kış ve yaz bu parkta bulunmasından dolayı bu Park adını kuğulardan almıştır ve adı Kuğulu Park olarak kalmıştır. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde Kuğulu Park gerek yerli gerek ise yabancı turistler tarafından çok yoğun ilgi toplar iken özellikle başkent Ankara’lıların uğrak noktası olmuştur. Ankara’da yaşayan birçok vatandaş özellikle Tunalı ilçesinde yaşayan birçok kişi gece Spor yapmak için Kuğulu Park’a geldiğini ve yürüyüş yapmak içinde yine Kuğulu Parkı tercih ettiklerini ifade etti. Ayrıca bol yeşillikli olan Kuğulu Park aynı zamanda orada yaşayan vatandaşlara çok güzel bir atmosfer yaşatırken kuğuların yaz ve kış o parkta bulunması ziyaretçileri derinden etkiliyor. Sizler de Başkent Ankara’ya ilk defa ziyarete geldiyseniz kesinlikle Tunalı’da bulunan Kuğulu Parkı ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Kuğulu Parka Kızılay istikametinden yürüme mesafesi ile gelebilirsiniz. Yine aynı şekilde otobüs ile 5 dakika olan Kızılay ve Tunalı arası yürüme mesafesinde ise 25 – 30 dakika arasında sürüyor.

Seğmenler Parkı

Alınan bilgiler neticesinde başkenti Ankara’da yaşayan birçok vatandaşın piknik alanı haline gelen Seymenler Parkı yine genç nesiller tarafından da en çok tercih edilen parkların arasında yer alıyor. Gerek bol yeşillikli olması gerek ise atmosferi ile yerli ve yabancı turistleri etkileyen Seğmenler Parkı özellikle Başkent Ankara’da yaşayan birçok vatandaşın piknik alanı haline geldi. Alınan bilgiler neticesinde Başkent Ankara’nın Tunalı ilçesinde bulunan Seğmenler Parkı, Tunalı Parka da yürüme mesafesindedir. Yani Tunalı Parkı ziyaret ettikten hemen sonra yürüme mesafesinde olan Seğmenler Parkını da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde Seğmenler Parkı genç nesillerin de en çok tercih ettiği parklar arasında yer alıyor. Bunun ile birlikte tuna’da yaşayan birçok vatandaş piknik yapmak amacı ile Seğmenler parkını tercih ettiklerini ifade ediyor. Sizler de Başkent Ankara’ya gezmek için geldiyseniz kesinlikle listenize Seğmenler Parkını da eklemenizi öneririz.

İlk Asansörlü Bina

Tarihi yapıya ev sahipliği yapan Ulus alınan bilgiler neticesinde birçok müzeyi de bünyesinde barındırıyor. Bunun ile birlikte müzeyi ziyaret ettikten sonra Ulus’ta bulunan ilk asansörlü binayı da ziyaret etmeniz önerilir. Alınan bilgiler neticesinde Ulus’ta bulunan Etnografya Müzesi ilk asansörlü binaya çok yakın olurken aynı zamanda hem Etnografya Müzesi’ne hem de ilk asansörlü binayı aynı anda ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bunun ile birlikte ilk asansörlü bina yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi odağı oldu.

Ankara Simiti Nerede Yenir?

Ankara’ya gelen yerli turistler Ankara simidinin nerede yenileceğini merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Bilindiği üzere Ankara simiti ile ünlü olan Ankara’da simidin neresi uzun bir tren söz konusu olur iken bu konu hakkında açıklamalar yapıldı. Ankara’da birçok yerde Ankara simit satılırken özellikle Kızılay’da birçok mekanda yine Ankara simidi satılıyor. Yani sizler de Ankara simidinin nerede yenildiğini merak ediyorsanız kesinlikle o mekana gittiğinizde Ankara simiti olup olmadığını sormalısınız. Çünkü başkenti Ankara’da Ankara simidinin ünlü olması ile birlikte birçok mekanda Ankara simidi yapılırken birçok mekanda Ankara simidi yapılmaz. Ankara simidi diğer simitlere oranla biraz daha sert ve taze oluyor. Yani gittiğiniz mekanda simitin Ankara simidi olup olmadığını anlayabilirsiniz fakat alınan bilgiler neticesinde özellikle Ankara’nın merkezi haline gelen Kızılay’da birçok mekanda Ankara simiti bulunuyor. Kızılay dışında yine Sıhhiye ve Ulus’ta da Ankara simidi bulunurken aynı zamanda Ulus’ta sokak satıcıları da lezzetli Ankara simidi yapıyor. Ankara’ya ilk defa geldiyseniz kesinlikle yemek listenize Ankara simidini de eklemenizi tavsiye ederiz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.