DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Fakir ve Yoksul Ailelere Sosyal Yardım Desteği! Peki Ama Bu Destekten Kimler Faydalanabilir?

Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 11:07

Fakir ve Yoksul Ailelere Sosyal Yardım Desteği! Peki Ama Bu Destekten Kimler Faydalanabilir?

Bilindiği üzere küresel salgın döneminde fakir ve yoksul ailelere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile sosyal yardımlar yapılmaya başlanırken aynı zamanda 2022 yılında da sosyal yardımlar yardıma muhtaç kişilere yapılmaya devam ediyor. Sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken birçok vatandaş bu sosyal yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlanacağını araştırıyor ve işte haberin tüm detayları…

Alınan bilgiler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler tarafından da muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilere sosyal yardım yapılmaya devam ediliyor. Birçok vatandaş bu sosyal yardımlardan kimlerin yararlanacağını merak etse de alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlardan muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlar yani güncel askeri ücret tutarının 1/3’ünü geçmeyen kişiler bu yardıma başvuruda bulunurken aynı zamanda SSK ve bağ-kur gibi emekli sandığına tabi olmayan kişiler de yine bu yardımdan yararlanma hakkına sahip oluyor. Alınan bilgiler neticesinde bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler ilgili kurumlara giderek başvuruda bulunabilir ve sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olabilir. Bizler de bu makalemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyeler dışında hangi kurum ve kuruluşların yardıma muhtaç olan kişilere ya da ailelere yardım yaptığını araştırdık. Peki ama hangi kurum ve kuruluşlar muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşları ve bireylere yardım eli uzatıyor ve İşte makalemizde bu sorulara cevap bulduk..

Yoksul Ailelere Yardım Veren Kuruluşlar Hangileri

Yapılan araştırmaları göre muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireylere ve ailelere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından yardım yapılırken aynı zamanda belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından da yardım yapılıyor. Yani bunun ile birlikte kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapma hakkına sahip olurken yine aynı şekilde belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak için gerek belediyelere giderek gerek ise kaymakamlıklar ile iletişime geçerek sosyal yardımlardan yararlanmak istediğini dile getirdikten hemen sonra ön başvuru formunu doldurarak başvuru işlemini kolaylık ile gerçekleştirebilir. Fakat bunun ile birlikte devlet tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlara başvurular e-devlet üzerinden alınırken yine aynı şekilde belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurular e-devlet üzerinden alımıyor. Belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyen kişiler bizzat belediyelere ya da kaymakamlıklara giderek sosyal yardımlardan yararlanmak istediklerini söyledikten hemen sonra ön başvuru formu doğru ve tam teşekküllü doldurarak başvuru işlemini incelemek üzere ilgili birimlere aktarabilir. Bunun ile birlikte birçok vatandaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan sosyal yardımların neler olduğunu merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan vatandaşlara ne gibi yardımlar yapılıyor ve işte haberimizde..

Hangi Sosyal Yardımlar Yapılıyor?

Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler hangi sosyal yardımların yapıldığını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Bunun ile birlikte her kurum ve kuruluş tarafından yapılan sosyal yardımlar her ne kadar farklılık gösterse dahi kimi sosyal yardımlar birbiri ile benzer durumdadır. Alınan bilgiler neticesinde gıda yardıma başta olmak üzere sosyal yardımlar açısından yakacak yardımı da bulunurken aynı zamanda kişiye maddi yardımda yapılıyor. Bunun ile birlikte Bu yardımlar kimi kurum ve kuruluşlar tarafından değişiklik gösterirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda yardımı ve yakacak yardımı başta olmak üzere maddi yardım da yapılırken aynı zamanda durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına da yardım yapılıyor. Ayrıca belediyeler ve kaymakamlıklar dışında yine sosyal yardımda bulunan birçok kurum ve kuruluşta yer alıyor. Alınan bilgiler neticesinde valilikler ve dernekler de yine yardıma muhtaç olan bireylere ya da ailelere sosyal yardım yaparken aynı şekilde durumu iyi olan ünlü iş adamları da kişiye yardım yapıyor. Fakat iş adamlarından yardım almak için bizzat iletişime geçmek gerekirken yine aynı şekilde valilik ve derneklere de e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu alınmıyor. Yani kişi valilikler tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanmak için bizzat oraya giderek ön başvuru formunu doldurduktan hemen sonra başvuru sürecini başlatabilir.

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanma Hakkına Sahip Oluyor?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunacak olan kişi sosyal yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlandığını araştırırken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sosyal yardımlardan sadece durumu iyi olmayan vatandaşların yararlanması gerektiğine dikkat çekerek durumu iyi olan kişilerin bu yardıma başvuru yapmaması gerektiğini ön başvuru formunun detaylı bir araştırmadan geçtiğini ve araştırma sonucunda da kişinin sosyal yardım alıp almayacağına dair sonuç çıktığını ifade etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan bu açıklamanın ardından birçok vatandaş sosyal yardımlardan kimlerin ne şekilde yararlanacağını araştırırken bu konu hakkında da peş peşe açıklamalar gündeme geldi. Alınan bilgiler neticesinde gerek devlet tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlardan gerek ise belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlardan yararlanacak olan kişilerin kesinlikle muhtaçlık seviyesinin altında yaşaması gerekiyor. Muhtaçlık seviyesinin altında yaşamayan kişiler her ne kadar sosyal yardımlara başvuruda bulunsa da ön başvuru formunda yer alan bilgiler araştırıldığı takdirde o kişinin yaptığı başvuru olumsuz sonuç alırken aynı zamanda muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişiler sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor. Peki ama muhtaçlık seviyesi ne demek ve muhtaçlık seviyesinde anlama geliyor birçok vatandaş bu soruya cevap arıyor. Alınan bilgiler neticesinde güncel asgari ücret tutarının bir bölü üçüne tekabül eden ücret ile yaşayan kişiler muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor demektir. Güncel asgari ücret tutarının 1/3’üne tekabül etmeyen kişiler her ne kadar sosyal yardımlardan yararlanmak için başvuruda bulunsa dahi bu başvuru olumsuz sonuç alır. Yani yukarıda belirtilen ücretin üzerinde bir rakam o haneye giriyor ise o hanede yaşayan kişi sayısı da dikkate alındıktan hemen sonra sosyal yardım başvurusunda bulunan kişinin doldurduğu ön başvuru formu incelemeye alınır ve İnceleme sonucunda kişi e-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçerek ya da hangi kurumdan sosyal yardım talep ettiyse o kurum ile iletişime geçerek başvuru sonucunu öğrenme hakkına sahip oluyor. Bunun ile birlikte muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişilerin kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekirken aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler birçok kurum ve kuruluş tarafından verilen sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olamaz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.