DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Cansu Cansu

Asgari Ücrete Dair Detaylar Belli Oldu! İkinci Toplantı Tarihi Netleşti! İşte Asgari Ücrette Son Durum

Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 13:58

Asgari Ücrete Dair Detaylar Belli Oldu! İkinci Toplantı Tarihi Netleşti! İşte Asgari Ücrette Son Durum

Alınan bilgiler neticesinde asgari ücrete dair net bir bilgi paylaşımı henüz gündeme gelmez iken ilk toplantı 7 Aralık tarihinde yapılırken bunun ile birlikte 2 toplantı tarihi ise 14 Aralık tarihine alındı. Bunun ile birlikte doğrudan 7 milyon vatandaşı dolaylı ise birçok kişiyi ilgilendiren Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı merak söz konusu olurken bu konu hakkında henüz net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmedi ve işte haberin tüm detayları…

Yapılan açıklamalara göre Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı merak söz konusu olur iken alınan bilgiler neticesinde 7 Aralık tarihinde asgari ücrete dair ilk toplantı yapılırken 14 Aralık tarihinde yani çarşamba günü asgari ücrete dair 2 toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak. Toplantı tarihlerinin netlik kazanması ile birlikte birçok vatandaş 2023 tarihinde Asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken bu konu hakkında henüz net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmesi de asgari ücrete dair ücret telaffuzları yapılmaya da devam ediliyor. Alınan bilgiler neticesinde asgari ücret tespit Komisyonu 2. defa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 14 Aralık tarihinde bir araya gelecekken birçok vatandaşın gözü asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak habere çevrilse de vatandaşlar çarşamba günü toplantıdan hangi kararın çıkacağını merak ile bekliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ile mücadele verdiklerini ve hiçbir vatandaşın enflasyon çatısı altında ezilmeyeceğini ifade ederken asgari ücrete dair zammı da o şekilde yapacaklarını ve enflasyonun dikkate alınacağını belirtmişti. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama gerek ise işveren tarafından yapılan açıklamalar dikkate alındığında alınan bilgiler neticesinde birçok vatandaş Asgari ücretin 8.000 TL’nin altında olmaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunsa da işveren tarafı ise asgari ücrete dair henüz net bir rakam telaffuz etmedi. Asgari ücretin ne kadar olacağı şimdiden merak söz konusu olurken işçi tarafı enflasyon ile birlikte açlık sınırının araştırıldığını ve Asgari ücretin 7 bin 785 TL’nin altında olmaması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulunsa da işçi tarafından bu rakama doğrular nitelikte net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmedi. Işçi ve işveren tarafından yapılan açıklamalar dikkate alınırken aynı zamanda birçok vatandaş Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağını merak ederken aralık ayı enflasyon rakamı ile orantılı bir şekilde Asgari ücretin artması gerektiğini belirtti. Ilk toplantının yapılmasının ardından 14 Aralık tarihli ikinci toplantının yapılacak olması ile birlikte gözler asgari ücret tespit komisyonuna çevrildi.

TÜRK-İŞ Asgari Ücret Hakkında Bilgi Verdi

Açlık sınırını değerlendirdiklerini gelip dile getiren türk-iş aynı zamanda Asgari ücretin enflasyon ile orantılı olması gerektiğini ifade ederken aynı zamanda bunun ile birlikte 7 bin 785 TL’nin altında herhangi bir rakama kabul etmeyeceklerinin bir kere daha altı çizildi. Işçi tarafından gelen bu açıklamaların ardından işveren tarafından herhangi net bir bilgi paylaşımı gündeme gelmese de yapılan anketler sonucunda asgari ücretle çalışanlar Asgari ücretin 7.500 ve 8000 TL arasında olması gerektiğini ifade ederken bunun altında Bir rakamın olmaması gerektiğini çünkü açlık sınırının daha üst seviyelerde olduğunu dile getirse de henüz asgari ücret tespit komisyonundan Asgari ücretin ne kadar olacağına dair net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere her yıl asgari ücret tespit Komisyonu hem işçi hem de işveren tarafında yapılır iken bu defa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında her 3 toplantıda yapılacak. Bilindiği üzere ilk toplantı 7 Aralık tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılırken yine ikinci toplantının tarihi de açıklandı ve 2. toplantı 14 Aralık tarihinde aynı şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yani çarşamba günü yapılacak. 2 toplantı tarihinin netlik kazanmasının ardından gözler 3. toplantıya çevrilirken 2. toplantıdan ne gibi bir sonucun çıkacağı ise şimdiden merak söz konusu oldu. Ayrıca asgari ücrette çalışan birçok vatandaşın gözleriyse şimdi 14 Aralık tarihine çevrildi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER