DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Bakanlık Resmen Duyurdu! Eğitim Yardımı Geliyor! Şartlar Belli Oldu

Son Güncelleme :

10 Aralık 2022 - 11:05

Bakanlık Resmen Duyurdu! Eğitim Yardımı Geliyor! Şartlar Belli Oldu

Alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere küresel salgın döneminde devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile durumu iyi olmayan vatandaşlara ya da bireylere sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Küresel salgın döneminde başlayan sosyal yardımlar yapılmaya devam edilirken özellikle 2022 yılında sosyal yardımların alanı genişledi ve geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal yardımların 2023 yılında yapılacağını da duyuldu ve işte haberin tüm detayları…

Devlet küresel salgın döneminde yardıma muhtaç olan ailelerin ve bireylerin yanında olurken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile durumu iyi olmayan vatandaşlara ya da bireylere sosyal yardım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardımların 2023 yılında yapılmaya devam edileceğini ifade ederken sosyal yardımların alanının genişlediğini ve birçok vatandaşın bu yardımdan yararlanabileceğini ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamanın ardından sosyal yardımların içerisinde hangi yardımların olduğu şimdiden merak söz konusu olur iken özellikle maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşların çocuklarına da eğitim yardımı yapılacak. Eğitim yardımı detaylarının belli olmasının ardından birçok vatandaşın gözleri eğitim yardımının detaylarına çevrilir iken özellikle maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar eğitim yardımından nasıl yararlanacaklarını ve eğitim yardımına başvuruların nereden yapılacağını araştırırken bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Peki ama eğitim yardımından kimler ne şekilde yararlanabiliyor eğitim yardımından yararlanmak için hangi şartları kişi ya da aile barındırmalıdır birçok vatandaş bu sorulara cevap veriyor. Eğitim yardımı hakkında bütün detaylar makalemizin devamında yer alıyor..

Eğitim Yardımı Ne Demek? Eğitim Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Alınan bilgiler neticesinde ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlara yani vatandaşların çocuklarına yapılan yardım eğitim yardımı olarak biliniyor. Bunun ile birlikte muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan bir ailenin çocuğuna devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile eğitim yardımı yapılıyor. Peki ama eğitim yardımından kimler ne şekilde yararlanabiliyor birçok vatandaş bu soruya cevap ararken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı yapıldı. Alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımından yararlanmak isteyen kişiler öncelikle muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişiler olmalıdır. Muhtaçlık seviyesinin altında yaşamayan kişiler alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımından yararlanma hakkına sahip olamaz çünkü devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen eğitim yardımı sadece ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını kapsarken aynı durumda bu kişilerin muhtaçlık seviyesinin altında da yaşaması gerekiyor. Bunun ile birlikte yapılan açıklamalara göre yukarıda belirlenen şartlar dışında yine eğitim yardımından yararlanmak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir ailenin çocuğu muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor ise o kişi eğitim yardımından kolaylık ile faydalanma hakkına sahip olur. Bunun dışında Eğer muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan bir aile var ise fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise bu kişi devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile verilen sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olamaz çünkü sosyal yardımlar sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsıyor. Yukarıda belirlenen şartlar dışında yine ekonomik olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar eğitim yardımından yararlanır iken haneye giren maddi gelir de araştırılıyor. Alınan bilgiler neticesinde eğitim yardımından yararlanmak isteyen ailenin çocuğu eğer bu yardıma başvuruda bulunacak ise haneye giren ücretin yani Asgari ücretin 3/1’ine eşit olması gerekiyor. Eğer haneye giren ücret belirtilen ücretten fazla ise o kişinin çocuğu devlet tarafından verilen eğitim desteğinden yararlanma halkına sahip olamıyor ve başvurusu olumsuz sonuç alıyor. Bunun ile birlikte birçok vatandaş eğitim yardımına nasıl başvuru yapılacağını da araştırırken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Peki ama eğitim yardımına başvurular nereden alınıyor ve eğitim yardımına başvurular nasıl yapılıyor birçok vatandaş bu soruya cevap arıyor.

Eğitim Yardımına Başvurular Nasıl Ve Nereden Yapılıyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan eğitim yardımına başvurularını nasıl ve nereden yapıldı birçok vatandaş tarafından merak söz konusu olur iken bu konu hakkında açıklamalar peş peşe yapıldı. Özellikle eğitim yardımından yararlanmak isteyen kişiler alınan bilgiler neticesinde öncelikle e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazmalıdır. Arama butonuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazlıktan hemen sonra çıkan ekranda sosyal yardımlar arasında eğitim yardımı seçerek ön başvuru formunu doldurmalıdır. Alınan bilgiler neticesinde ön başvuru formundaki bilgilerin tam ve doğru şekilde doldurulması gerekirken aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık açıklamalarda bulunarak sosyal yardımdan sadece ihtiyaç sahibi kişilerin yararlanması gerektiğini ifade ederek ön başvuru formunun detaylı bir şekilde araştırıldığını ve araştırmanın ardından yetkili kişilerin başvuruda bulunan kişilere ulaştığını da ifade etti. Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu yardıma başvurular detaylı bir araştırmadan geçerken aynı şekilde ön başvuru formunda yer alan haneye giren ücretin doğru ve tam teşekküllü doldurulması da başvuru sonucunu önemli bir ölçüde etkiliyor. Ön başvuru formunu tam ve doğru bir şekilde dolduran kişi en aşağı butonunda yer alan başvuru butonuna basmadan hemen önce cep telefonu numarasını doğru olup olmadığını teyit ederken yine aynı şekilde ev adresini doğru olup olmadığını da kontrol etmelidir. Eğer bilgiler doğru ve güncel ise kişi en aşağı sayfada yer alan başvur butonuna bastıktan hemen sonra başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına iletebilir. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde kişi e-devlet dışında yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek eğitim yardımı için başvuruda bulunabilir. Ilgili görevleri eğitim yardımına başvuruda bulunmak istediğini söyledikten hemen sonra e-devlet üzerinden olduğu gibi yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında da ön başvuru formunu doğru ve tam teşekküllü doldurduktan hemen sonra ilgili kişilere teslim ederek inceleme sürecini başlatır.

Eğitim Yardımı Sorgulaması

Eğitim yardımına başvuruda bulunan birçok vatandaş eğitim yardımı sorgulamasını nasıl yapıldığını merak ederken alınan bilgiler neticesinde bu konu hakkında da açıklamalar yapıldı. Açıklamalara göre kişi eğer eğitim yardımına başvuruda bulundu ise yine aynı şekilde e-devlet üzerinden yaptığı gibi yine e-devlet’e kendi T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak eğitim yardımını sorgulama butonuna bastıktan hemen sonra sorgulama işlemini kolaylık ile gerçekleştirilebilir. E-devlet dışında kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçerek de sosyal yardımlara başvuruda bulunduğunu ve eğitim yardımı sorgulama işleminin hangi süreçte olduğunu öğrenmek istediğini ilgili birimlere aktararak eğitim yardımının olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenme hakkına sahip olabilir.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.