DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
KADİR KURTAY

Bakan Vedat Bilgin: EYT ay sonuna kadar Meclis’te

Son Güncelleme :

09 Aralık 2022 - 9:52

Bakan Vedat Bilgin: EYT ay sonuna kadar Meclis’te

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’nin çözümü için herkesi tek tek dinliyoruz. En kapsamlı şekilde düzenlemeyi yapacağımızdan hiç kimsenin endişesi ve şüphesi olmasın. Bu ayın sonuna kadar meclise gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Genel Kurulu’nda, asgari ücret, sözleşmeli pesonele kadro, geçici işçiler ve emeklilikte yaşa takılanlara dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bu yıl asgari ücret ile alakalı önemli aritmetik yüzde 80’in üzerinde bir artış yapıldığını söyleyen Bakan Vedat Bilgin, “Enflasyon o kadar çok tahripkar bir hale geldiki ki enflasyon karşısında ise asgari ücretin reel değeri çok gerilemiştir.

Bunun için bugün tekrardan asgari ücretle alakalu önemli görüşmelerimiz başladı. İşçi ve işveren sendikalarımız ile birlikte bizim oturduğumuz üçlü masada bu görüşmeler devam ediyor.”

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücret ile alakalı yapılan çalışmaya değinerek, “Ortalama olarak kamuoyu beklentisi çok yüksek, 8 bin lira üzerinde. İşverenlerin beklentisi ise 7 bin lira üzerinde.

Asgari ücret dışında ücret alan işçiler ve olması gereken rakam ise 7 bin-7 bin 500 lira. Asgari ücretlilerde Türkiye ortalamasından söz ediyorum, 3 büyükşehirde farklı, o da 7 bin 600 lira. Demek oluyor ki ateş düştüğü yeri yakıyor, asgari ücretle çalışan işçiler, Türkiye’nin her tarafında, 3 büyükşehirde daha yüksek, farklı ücret düzeylerini bekliyorlar.”

Asgari ücret tutarına dair konuşulan bazı rakamlar olduğunu bir kez daha hatırlatan Bakan Vedat Bilgin, “Komisyon çalışmalarını sürdürürken bir rakam telaffuz etmem olmaz.”

Asgari ücretlilerin oranı yüzde 38

Türkiye’de çalışanların içerisinde asgari ücretlilerin oranı yüzde 60 değil, yüzde 38 olduğunu bildiren Bakan Vedat Bilgin, şunları söyledi:

“O da küçümsenecek bir rakam değildir. Onu ciddiye almamız gerek. Bu bize şunu gösteriyor, asgari ücret düzenlemesi sadece asgari ücretlileri yakından ilgilendiren bir konu değildir.

Asgari ücret düzenlemesinin bir başka fonksiyonu var. Biz asgari ücrette dair çok ciddi bir düzenleme yaptığımız zaman bütün ücretlilerin aldıkları ücret düzeyleri asgari ücrete göre farklılaşıyor ve yukarıya doğru tırmanıyor.

Asgari ücret siyaseti aynı zamanda diğer ücretleri belirleyen, düzenleyerek etki yapmaktadır. Biz asgari ücreti ne kadar gerçekçi bir rakamla belirlersek bile asgari ücrete yakın çalışan, çalıştırılan emekçilerin ücretleri yukarıya doğru çıkarıyor. Bu, çalışanlar, ücretliler lehine bir etki oluşmakta.”

Sözleşmeliye kadro düzenlemesi

Bakan Vedat Bilgin, sözleşmeli personelin kadroya alınması konusuna değindi.

Sözleşmeli personel diye tanımladıkları yapının içerisinde 32 türden sözleşmeli personelin bulunduğunu aktaran Bakan Vedat Bilgin, bunların hepsinin bir disiplin altına alınacağını söyledi.

500 bin kişiyi yakından ilgilendiren bu çalışmanın teknik olarak da bitirildiğini söyleyen Bakan Vedat Bilgin, Bu çalışmanın reform niteliğinde olduğunu bir kez daha söylemek isterim. İrade Meclis’in iradesidir. Katkılarınıza şimdiden çok teşekkür ederim.

Bakan Vedat Bilgin, ellerinde çeşitli uluslararası fonların bulunduğunu, bu fonları sanayide istihdamın artırılması adına işletmelere sunduklarını söyledi.

İşletmelere istihdam sağlaması durumunda destek verdiklerini belirten Bakan Vedat Bilgin, bu çalışmayı doğrudan doğruya sanayide nitelikli iş gücünü yetiştirecek bir proje haline getirdiklerini söyledi.

Bakanlığın önündeki sorunlardan bir tanesi de geçici olarak işçiler meselesi olduğunu söyleyen Bakan Vedat Bilgin, Bu geçici işçiler meselesi fevkalade önemli bir meseledir. Bu sorunu en kısa zaman da çözüyoruz. Çalışmasını bitirdim, inşallah bu ay içerisinde Meclis’e gelir.

Çözüm için her kesimi dinliyoruz

Bakan Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar konusunun Türkiye’nin önündeki en önemli konulardan birisi olduğunu, bunun uzamasının nedeni her kesimin dinlenmesinden kaynaklandığını söyledi.

Meselenin devlet açısından ele alındığını doğrudan doğruya işverenleri ilgilendirdiğini kaydeden Bakan Vedat Bilgin, şöyle konuştu:

İşverenler, ‘Benim çalışanlarım kıdemli, çok tecrübeli, iş tecrübesi ve becerisi çok gelişmiş adamlar. Biz bunları asla kaybetmek istemeyiz ama bize bir de mali yükü var. Bunu nasıl ne şekilde yapacağız, bu süreci nasıl yöneteceksiniz?’

Bize çeşitli tekliflerde bulunuyorlar. Şunu da öteleyin, bunu da öteleyin. Bir de çalışmanın teknik bölümüyle alakalı problemler var. 1999 yılı öncesi işe girenlerle alakalı bizde dijital ortamlarda kayıt sistemi yoktu.

Bunların büyük çoğunluğu iş değiştirmiş, evrakları kaybolmuş. Bütün bunları organize etmeye çalışıyoruz. Kapsamına tammanasıyla ulaştığımız zaman ki ben bu ayın sonuna kadar Meclis’e getireceğimi söylemiştim, inşallah sözümü tutarım, ocak ayına sarkmaz.

Bütün bu çalışmaları tamamladığımız zaman Meclis ile bunu yakından paylaşacağım. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan hiç kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Bugün yaş şartı aranmasaydı haziran ayına göre ne kadar insan emekli olabilirdi onu açıklamıştım.

1 milyon 600 bin. Bugün bu sayı biraz daha yükselmiş oluyor. Ocak ayında biraz daha yükselecek. Dolayısıyla dediğim gibi, bütün verileri elimize alıp gerçekçi bir çalışma yapmamız gerek. Özel sektöre yansıyacak yükün, kamuya yansıyacak yükün hepsini ortaya çıkardıktan sonra tüm kamuoyuyla yakından paylaşacağım. Buradan şunu açıkça ifade etmek isterim, asgari ücret meselesinde biz emekçilerimizden yana tavır alacağız, bundan hiç kimsenin endişesi ve şüphesi olmasın.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER