DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Ankara’da Mutkaka Görülmesi Gereken Müzeler! Gezerek Öğrenmek İsteyenlerin Dikkatine!

Son Güncelleme :

07 Aralık 2022 - 22:29

Ankara’da Mutkaka Görülmesi Gereken Müzeler! Gezerek Öğrenmek İsteyenlerin Dikkatine!

Başkent Ankara alınan bilgiler neticesinde bilindiği üzere müze açısından çokça zengin olan bir şehirdir. Bunun ile birlikte bu özelliği ile tam olarak gezmeyi ve görmeyi sevenler için birebir başkenti Ankara öneriliyor. Ayrıca Türkiye’nin tarihi açısından birçok yaşanana şahit olan Ankara bunun dışında sosyal ve sanatsal etkinlikleri ile birlikte siyasi alanlarda ilk müzecilik adımlarının atıldığı yer olarak da bilinir. Ayrıca şehrin hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz müzeler olurken aynı zamanda alınan bilgiler neticesinde geçmiş uygarlıklara ait değerlerin korunması da bir o kadar değerli hale gelmiştir. Ve eğer siz de Başkent Ankara’ya yeni geldiyseniz ve Ankara’da gezilecek yerleri araştırıyorsanız mutlaka müzelere bir göz atmalısınız. Gelin birlikte Ankara’da görülmesi gereken müzeleri ele alalım.

Resim ve Heykel Müzesi

Ilk Türk tarih kongresine ve ilk Türk Operası özsaya ev sahipliği yapan görkemli bir yapı başkenti Ankara’da yer alıyor. Bunun ile birlikte müze binası 1927’de Namazgah tepesine Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde birinci ulusal Mimarlık dönemine en güzel örneklerinden biri olan bu yapı 1980’lerde ise restore edilmiştir. Bunun dışında Çağdaş müzeciliğin gerektirdiği tüm fonksiyonları ve hizmetlere sahip bir hale böylece getirilen müzelerin arasında yer alıyor. Ayrıca müzenin ilk yapıtları Osman Hamdi Bey’in silah Taciri olurken aynı zamanda Gaziye Şükran tabloları da yine bu müzenin içerisinde yer alıyor. 1939 yılından itibaren düzenlenen sergilere katılan sanatçıların eserleri de yine resim ve heykel müzesinde sergileniyor. Eğer sizler de resim ve heykel müzesini ziyaret etmek istiyorsanız Pazartesi hariç her gün 9 ile 17 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi alınan bilgiler neticesinde Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak bilinir. Bunun ile birlikte inşası Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman dönemine dayansa da 2005 yılında restore edilmiştir. Müze restore edildikten sonra ziyarete açılmış ve 1950’li yıllardan itibaren ise sanayide kullanılan araçlar ve bunun yanı sıra Denizcilik başta olmak üzere karayolu taşımacılığı ve havacılık gibi ulaşım çeşitlerini de sergiliyor. Ayrıca müzenin yer aldığı Çengel Han ise Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Ulus semtinde bulunuyor. Alınan bilgiler neticesinde Han klasik Osmanlı mimarisidir ve o devirde İpek Yolu üzerinden Anadolu kervanının uğrak noktalarından biri olmuştur. Sizler de Rahmi Koç müzesini ziyaret etmek istiyorsanız pazartesi günleri hariç hafta içi 10 ila 17 arasında hafta sonu da 10 ile 18 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Anıtkabir’de yer alıyor. Bunun ile birlikte Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi 21 Haziran 1960’ta açılmıştır. Müzenin ilk adı Anıtkabir Atatürk müzesi olsa da daha sonra Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak biliniyor. Alınan bilgiler neticesinde Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde Atatürk’ün kullandığı ve onu hediye edilen eşyalar sergileniyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde 2001 yılında müzenin alanının genişlemesi ile birlikte 2002 yılından itibaren müze bugünkü Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi 4 ayrı bölümden oluşuyor ve farklı eşyaları bünyesinde barındırıyor. Bunun dışında Türkiye’nin bugünkü Türkiye oluşunda etkili olan unsurları bu müzede görmek mümkün olur iken yine ülkemiz için önemli olan Kurtuluş Savaşı ile ilgili detaylarda yine Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde ziyaretçilerini karşılıyor. Sizler de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesini ziyaret etmek istiyorsanız ziyaret saatleri değişiklik gösterirken aynı zamanda bu müze 9 ile 17 saatleri arasında açık oluyor.

Anadolu Medeniyet Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi 1964 ve 1971 yılları arasında Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde 1881 yılında meydana gelen yangın sonucu bu yapı terk edilmiştir. Bunun ile birlikte yapılan araştırmaları göre Atatürk’ün isteği ile Anadolu’da yaşamış uygarlıktan kalan arkeolojik eserlerin sergilenmesi için uzun süren restorasyon çalışmasından sonra Anadolu Medeniyetler Müzesi tekrar ziyarete açılmıştır. Anadolu Medeniyetler Müzesi dünyada sayılı müzeler arasında yer alıyor. Sizler de Anadolu Medeniyetler Müzesi’ni ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü yaz saati ile 08.30 ile 19 arasında kış saati ile 08.30 ile 17 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi 1925 yılında İçişleri bakanlığınca umumi hapishane olarak inşa ettirilmiş bir müzedir. Alınan bilgiler neticesinde ilk adı Cebeci Tevfikhanesi olarak biliniyor. Daha sonra inşa edilip açılmasından bir yıl sonra ise infazların gerçekleştirdiği mekan olurken aynı zamanda 1925’ten mahkumların başta bir cezaevine sevk edilip cezaevinin boşatıldığı bir yer haline geliyor. 2006 yılına kadar tam 81 sene boyunca cezaevi olan Ulucanlar Müzesi birçok sanatçı ve yazar başta olmak üzere gazeteci gibi bildiğiniz isimler de burada kalmıştır. Ayrı ayrı bölümleri olan cezaevine gezmeniz tavsiye edilirken bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz Pazartesi hariç hafta içi 10 ila 17 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

İlk meclis olarak da bilinen Kurtuluş Savaşı Müzesi 1915 yılında İlk meclis olarak inşa edilmiştir. Alınan bilgiler neticesinde ilk olarak 1961’de müze olarak halka açılmış ardından ise kısa bir restorasyon sürecine geçmiştir. Restorasyon sürecinin tamamlanmasının ardından 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi yeniden ziyarete açılmıştır. Bunun ile birlikte müze koleksiyonu içinde Atatürk ve bazı milletvekillerine ait şahsi eşyalar yer alırken yine etnografik malzemeler de Kurtuluş Savaşı Müzesinde yer alan eşyalar arasında yer alıyor. Ayrıca İstiklal madalyaları ve milli mücadelenin silah ve haberleşme gücünü yansıtan eserler de yine Kurtuluş Savaşı Müzesinde bulunan eserlerin arasında yer alıyor. Sizler de Kurtuluş Savaşı Müzesinde ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü 09 ile 17.30 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz fakat bu saatler kış saati döneminde farklılık gösteriyor. Alınan bilgiler neticesinde kış döneminde Kurtuluş Savaşı müzesini ziyaret etmek isterseniz 09 ila 17 arasında Kurtuluş Savaşı müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Alınan bilgiler neticesi Türkiye’de müze binası olarak inşa edilen ilk yapı Etnografya müzesidir. Bunun ile birlikte Etnografya Müzesi halktan toplanan eserler ile birlikte 1930 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde iç avlusu 1938 yılında Atatürk’ün ölümü nedeniyle 15 yıl Atatürk’e geçici olarak mezar görevi üstlenmiş bir yapıya sahiptir. Etnografya Müzesi’nde Anadolu’nun Türk İslam dönemine ait eserleri sergileniyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde salonlarında sırası ile giyim ve kuşam başta olmak üzere işleme ve takı gibi eserler de bulunuyor. Bunun ile birlikte kına gecesi konulu sergi ve damat tıraşı konulu sergi ile birlikte hamam kültür konulu sergiler de yine Etnografya Müzesinde yer alıyor. Sizler de Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmek istiyorsanız haftanın her günü yaz dönemi 09 ile 18 arasında Ziyaret ederken aynı zamanda kış döneminde 09 ile 17 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Tarihi niteliğe sahip olan Türk Hava Kurumu Müzesi Ulus’ta bulunan bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Alınan bilgiler neticesinde 19 Mayıs 2002 yılında hizmete açılan Türk Hava Kurumu Müzesi içerisinde birçok eserde ziyaretçilerini karşılıyor. Öncelikle olarak müzenin konumunda tarihi paraşüt Kulesi yani tescilli Anıt Eser yer alırken orijinal uçakların sergilendiği de biliniyor. Bunun ile birlikte yine bahçe ve belgelerin sergilendiği müze binası da Türk Hava Kurumu’nda yer alıyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde paraşüt öğretmenlerinin gözetiminden Kuleden atlayış imkanı da bulunurken bu müze pazartesi günleri hariç 08.30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaretçilerini karşılıyor.

Türk Hamam Müzesi

Alınan bilgiler neticesinde Türk hamam müzesinin tarihi antik romalılara kadar uzanıyor ve Avrupalılar tarafından Türk banyosu olarak bilinen Türk hamam kültürü Türkler için oldukça önemli ve yaygın bir yapıdır. Bunun dışında Türk hamam Müzesi hamam kültürünü koruma ve belgeleme amacı ile yapılmış olsa da aynı zamanda sergileme ve geleceğe aktarma düşüncesiyle de kurulmuştur. Türk hamam Müzesi alınan bilgiler neticesinde Türk hamam ve temizlik kültürünü konu alıyor. Gerek kullandığı müzecilik teknikleri açısından Türk hamam ve temizlik kültürü yayılırken Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olarak da biliniyor. Yapılan araştırmalara göre müze hamamlarının mimari özelliklerini ve yıkanırken kullanılan eşyaları bu müzede sergilenirken aynı zamanda törensel hayat içinde hamamların yerine anlatan kına yani gelin hamamı sergisi de bu hamamın içerisinde bulunuyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde hamam anası ve hamam babası ile birlikte külhanbeyi canlandıran bir yapı bu müzenin içerisinde yer alırken Türk hamam kültürü de yorumlanıyor. Sizler de Ankara’da bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü 09 ila 17 00 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Kültürel Miraslar Müzesi

Alınan bilgiler neticesinde Gazi Üniversitesi Türk halk bilimi Öğretim üyelerinin çalışmaları ile birlikte Ankara Kalkınma Ajansı’nın maddi katkıları sonucu 15 Haziran 2013 yılında somut olmayan kültürel miras müzesi açılmıştır. Alınan bilgiler neticesinde bu müze Türkiye’nin ilk müzesi olarak da bilinir. Bunun ile birlikte müze düzenlendiği etkinlikler ile birçok kültürel değerleri uygulamalı olarak yaşatırken aynı zamanda Karagöz ve Hacivat ile birlikte orta oyunu başta olmak üzere meddah gösterileri ve köy seyirlik oyunları dışında çocuk oyunları müzenin sergilediği geleneksel oyunların içerisinde yer alıyor. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde Ihlamur baskı ve Ebru gibi el sanatları da müzenin etkinlikleri arasında bulunurken Sizler de bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz pazartesi günleri hariç 09.00 ile 17.00 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Haritacılık Müzesi

Haritacılık Müzesi Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı’nın Merkez kışlası’nda bulunuyor. Bunun ile birlikte haritacılık Müzesi 2 sınıf Askeri bir müze olarak da bilinirken müze ilk olarak 2 Mayıs 1971 yılında Harita Yüksekokulu Komutanlığı bünyesinde kurulmuştur. Ayrıca alınan bilgiler neticesinde 2003 yılında ise yeni baştan düzenlenerek haritacılıkla ilgili eski alet ve malzemelerle bir müze haline gelmiş ve arşivlerden ve yurtiçi ya da yurt dışından temin edilen haritaları kendi bünyesinde sergilemiştir. Sizler de Ankara’da bulunan bu müzeyi ziyaret etmek için Salı ve Perşembe günleri 09.30 ile 12 arasında ya da 14 ila 17.30 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yaşayan Müze

Yaşayan müze alınan bilgiler neticesinde Türkiye’nin ilk uygulamalı kültür Müzesi olarak da bilinir. Bunun ile birlikte Beypazarı yaşayan müze halk yaşamı ve onun ürettiklerini sergileme düşüncesi ile açılmıştır. Ayrıca yapılan açıklamalara göre 23 Nisan 2007 yılında eğitimci ve kültür bilimci Dr. Sema Demir tarafından yaşayan müze kurulmuştur. Alınan bilgiler neticesinde 20 yüzyılın hemen başlarında inşa edilmiş ve Osmanlı dönemi Türk evinde hizmet eden yaşayan müze bunun ile birlikte küçük boyutlarla da olsa açık hava müzelerinin Türkiye’de ilk örneği olarak da bilinir. Sizler de herkes tarafından methedilen yaşayan müzeyi ziyaret etmek için haftanın her günü 09.00 ile 17:00 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Alınan bilgiler neticesinde Erim Tan Müzesi özel bir müze olarak bilinir. Bunun ile birlikte kültür ve varlıkları koleksiyonları tarafından kurularak yaklaşık 2000 kadar arkeolojik esere sahip olan bir müzedir. Yapılan araştırmalara göre Erimtan Müzesi koleksiyonları arasında Roma ve Urartu gibi o dönemlere ait objeler de yer alır. Ayrıca yenilikçi tekniklerle sergilendiği ve arkeolojinin dışında sanatın her dalında da müzecilik bilinci ile oluşturulan bu Yapı vatandaşlara adeta büyülemeyi de başarıyor. Alınan bilgiler neticesinde müzede müzik salı konserleri verilirken konferanslar ve hafta içi okul grupları için eğitim atölyeleri adları altında çeşitli etkinliklerde düzenleniyor. Sizler de Erim Tan Müzesi’ne ya da etkinliklerine katılmak istiyorsanız Pazartesi hariç hafta içi 10 ile 17 arasında hafta sonu 10 ile 18.00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Mustafa Ayaz Müzesi

Mustafa Ayaz Müzesi Plastik sanatlar merkezi olarak da biliniyor. Alınan bilgiler neticesinde yapımına 2003 yılında başlandı ve 2007 yılında ise bu müze tamamlandım bunun ile birlikte Mustafa Ayaz Müzesi ilk olarak 2009 yılında vakıf olarak faaliyete geçti. Adından da Anlaşılacağı üzere Mustafa Ayaz Müzesi Mustafa Ayaz’ın sanatsal birikimlerine adeta sergileyen bir müzedir. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde müze kartları dışında sanat galerisi ve atölyelerde yine Bu binada yer alır iken aynı zamanda kütüphane ve hediyelik eşya bölümleri de yine bu müzede yer alanlar arasında bulunuyor. Ayrıca Mustafa Ayaz Müzesinde yine bir kafede bulunmaktadır. Ayrıca atölyelerde güzel sanatlar fakültelerini hazırlık ve resim gibi birçok kurslarda verilmektedir. Sizler de Mustafa Ayaz Müzesi ziyaret etmek istiyorsanız Pazartesi hariç hafta içi her gün 11:00 ile 18.00 saatleri arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Evi

Alınan bilgiler neticesinde Atatürk’ün Selanik’te yaşadığı ve çocukluğunun geçtiği evin birebir aynısı Ankara’da da yer alıyor. Hatta yapılan araştırmalara göre bu ev Atatürk’ün evinin birebir ölçülerinin bir örneği olarak biliniyor ve Atatürk’ün 100 doğum yıl dönümünde etkinlikleri içerisinde Ankara Ticaret odasının girişimi ile Çarmıklı Kardeşler tarafından Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yaptırılmıştır. Bunun ile birlikte yapılan araştırmalara göre 1981 yılı 10 Kasım günü törenle ziyarete açılan Atatürk evi Müzesi içerisinde Atatürk’ün odası ve müze odası bunlarla birebir 4 vitrinli eşyalar da yine sergilenmektedir. Sizler de Atatürk’ün evi müzesini ziyaret etmek istiyorsanız hafta içi her gün saat 08:00 ile 17.00 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi 1890 yılına dayanıyor. Bunun ile birlikte alınan bilgiler neticesinde oyuncakların sergilendiği müze çocuk olmasanız da hoşunuza gidecek bir müze olarak birçok kişiyi adeta büyülüyor. Bunun dışında alınan bilgiler neticesinde bu müzenin amacı Türkiye’deki hızlı değişim süreci içinde kaybolma tehdidi altında olan oyuncakları korumaktır. Ayrıca Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi oyuncak müzesi 20 Nisan 1990’da Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi olarak tarihe geçmiştir. Profesör Doktor Bekir Onur tarafından oyuncak müzesi ziyarete açılmıştır. Ayrıca Eril ve yabancı başta olmak üzere sanayi ürünü ve el yapımı da dahil 200 civarı oyuncak bu müze içerisinde yer alıyor. Sizler de oyuncak Müzesi’ni ziyaret etmek istiyorsanız pazartesi günleri hariç hafta içi 09.00 ile 12 arasında ya da 13.30 ile 17:00 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.